Škoda Octavia dostala šestiválec, dvě turba a skoro šest stovek koní + video

Autor: Pavel Srp -   31. 1. 2017


Že je nejčastějším autem na českých silnicích Škoda Octavia o tom netřeba polemizovat. Je to prostě fakt. Jenže tohle auto je oblíbené i v okolních státech, například v Polsku.

Jeden majitel první generace Škody Octavia ji od základů přestavěl. Výsledkem je výkon téměř čtyřikrát tak vysoký, než jaký mělo auto, když vyjelo z továrny. A to to původně byla jedna z těch nejsilnějších verzí, pod kapotou měla přeplňovaný čtyřválec 1.8T 20V se 150 koňmi…

Jenže současnému majiteli to bylo málo, a tak začal auto upravovat. Tu chip, tu nové vstřikovače, tu větší intercooler, jiné sání… Výsledkem bylo 248 koní a 352 Nm. Jenže po čase to zase bylo málo.

Upravovat původní motor už nemělo cenu, a tak padla volba na jeho výměnu. Jenže co použít? Nakonec byl vybrán vidlicový šestiválec z Volkswagenu Golf R32. Zástavbu provedla společnost R-Performance. Sériový výkon byl nižší než měl původní upravený motor, a tak se muselo ladit. Vše začalo od znovu.

Jako první na řadu přišla instalace dvou turbodmychadel Garrett, následovala výměna sacího potrubí za kus Rothe-Motorsport, jiné jsou vstřikovače i palivové čerpadlo Bosch. Pomyslnou třešničkou na dortu byla instalace kompletně nového výfukového systému s vývodem uprostřed, přesně jako to má Golf R32. Auto nejen skvěle zní, o čemž se můžete přesvědčit v přiložených videích, ale také pekelně jede. Aby ne, když má 595 koní a 650 Nm.

A jak se s tím poperou pneumatiky? Není to legrace, ale dost jim pomůže pohon všech kol, který měla Octavia už z továrny. O přenos výkonu na kola se stará manuální šestistupňová převodovka s vyměněnou spojkou za odolnější kus z motoru VR6. Úpravy se dotkly i podvozku. Sériové pružiny a tlumiče musely uvolnit místo sportovnímu sníženému podvozku KW, který doplnily sportovní stabilizátory H&R. Nezapomnělo se ani na nové brzdy, však se do předních kol na ty obrovské třmeny podívejte…

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *