2020-skoda-octavia-combi-euro-ncap- (5)

Škoda Octavia dosáhla v testech Euro NCAP hodnocení pěti hvězd

Autor: Tisková zpráva - Foto: Euro NCAP - 23. 4. 2020


Nová Škoda Octavia patří s nejvyšším hodnocením pěti hvězd v testech Euro NCAP k nejbezpečnějším vozům své třídy. Důležitou roli v tom sehrál inteligentní návrh materiálového konceptu karoserie, která je u čtvrté generace bestselleru značky Škoda tvořena z více než 20 % za tepla tvářenou vysokopevnostní ocelí. Téměř 14 % hmotnosti karoserie připadá na ultra vysokopevnostní ocel a pokročilou vysokopevnostní ocel. To zajišťuje nejvyšší možnou pevnost a bezpečnost při zachování nízké hmotnosti. Nízká hmotnost se pozitivně projevuje na úspoře paliva.

První jízda: Škoda Octavia Combi 1.5 TSI a 2.0 TDI DSG. Liší se víc, než by se dalo čekat

Moderní automobil musí splňovat množství požadavků, které se někdy zdají protichůdné. Vozy by měly být lehké, s nízkými náklady a nízkou spotřebou, přitom jejich karoserie by měla být dostatečně pevná a tuhá, aby vyhověla požadavkům pasažérů na bezpečnost a vysoký komfort. U čtvrté generace modelu Octavia společnost Škoda Auto skloubila s pomocí inteligentního materiálového konceptu a použití vysokého podílu vysokopevnostních ocelí ekonomičnost a efektivnost s vysokým komfortem a optimální ochranou pasažérů. Pětihvězdičkové hodnocení bezpečnosti nové generace bestselleru značky Škoda v testech Euro NCAP je výsledkem úspěšné spolupráce vývojových oddělení designu, koncepčního vývoje, počítačových simulací, konstrukce a testování.

Snížená hmotnost a vyšší bezpečnost díky vysokému podílu vysokopevnostních ocelí

Nový model Octavia vděčí za svou výjimečnou pevnost karoserie hojnému použití vysokopevnostních ocelí. Hlubokotažná ocel, ze které jsou vyrobeny převážně povrchové díly, tvoří pouze 26,3 % karoserie. Až sedmkrát pevnější za tepla tvářená vysokopevnostní ocel je zastoupena podílem 20,6 %. Tato ocel se při výrobě dílů zahřeje na teplotu kolem 950 °C, následně se lisuje a ještě ve formě je kontrolovaně ochlazena během 5,5 sekundy na teplotu 180 °C. Na základě skvělých pevnostních vlastností jsou díly z tohoto materiálu tenčí a lehčí a jsou použity třeba v čelních nebo bočních deformačních zónách.

Variabilní tloušťka plechu díky flexibilnímu válcování

Technologie flexibilního válcování se v koncernu Volkswagen používá od roku 2004, kdy byla tato technologie poprvé aplikována při výrobě modelu Škoda Octavia druhé generace. Kombinace flexibilního válcování s tvářením za tepla byla použita až od modelu Škoda Octavia třetí generace, protože do té doby nebyla kombinace těchto výrobních postupů technologicky možná.

Flexibilní válcování umožňuje vyrábět plechové díly s proměnlivou tloušťkou. Díly mají větší tloušťku jen v místech, kde je to potřeba pro jejich stabilitu. V novém modelu Škoda Octavia je tato technologie použita například při výrobě A a B sloupků. Na řadě neméně namáhaných míst použila automobilka pokročilou vysokopevnostní ocel – tzv. dvoufázová (Dual Phase) ocel – která má schopnost vysokého mechanického zpevnění po tváření, díky tomu má dobrou tažnost a zároveň velmi vysokou pevnost – u modelu Octavia je poprvé použita i pro povrchový díl pátých dveří. Pokročilé vysokopevnostní a ultra vysokopevnostní oceli tvoří téměř 14 % hmotnosti karoserie.

Použití inovativních materiálů a nejmodernějších výpočetních metod, jako topologická optimalizace, umožnilo výrazně optimalizovat vlastnosti karoserie. Takto se společnosti Škoda Auto podařilo ve srovnání s předchozí generací zvýšit dynamickou torzní tuhost karoserie modelu Octavia. Výsledkem je další zvýšení komfortu posádky.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru