SKODA-Chakratec-Superb-iv-plug-in-hybrid

ŠKODA na veletrhu e-Salon představuje svoji vizi zelené budoucnosti: auta, kola, skútry i aplikace

Autor: Tisková zpráva - 12. 11. 2019


Výstavní areál PVA Expo v pražských Letňanech bude od 14. do 17. listopadu hostit 2. ročník specializovaného odborného veletrhu e-Salon zaměřeného na automobily s alternativními pohony, nabíjecí infrastrukturu, autonomní mobilitu, projekty tzv. Smart Cities a služby související s moderní mobilitou. Svoji expozici zde představuje také domácí značka ŠKODA, která prezentuje portfolio svých produktů rodiny iV a firemní strategii trvale udržitelného rozvoje. Součástí expozice značky ŠKODA jsou již fungující projekty inovačního centra ŠKODA AUTO DigiLab, které vyvíjí nové obchodní modely a řešení služeb mobility.

V rámci úspěšné realizace ekologické strategie pod názvem GreenFuture (Zelená budoucnost) snižuje ŠKODA AUTO dlouhodobě mimo jiné spotřebu energií, emise CO2 a objem odpadů při výrobě vozů ve všech výrobních závodech. Strategie udržitelného rozvoje GreenFuture zastřešuje 3 klíčové oblasti, jejichž cílem je důsledná minimalizace vlivů podnikatelské činnosti na životní prostředí. Oblast GreenProduct se zaměřuje na vývoj šetrných a ekologických vozů – tedy s účinným pohonem a využitím recyklovatelných materiálů. Prostřednictvím GreenRetail podporuje automobilka ekologické hospodaření svých prodejních zastoupení a servisních míst. GreenFactory zahrnuje všechny aktivity, které firma využívá k tomu, aby vyráběla šetrně k přírodním zdrojům. Každé dva roky zveřejňuje své cíle a opatření pro ochranu životního prostředí ve zprávě o trvale udržitelném rozvoji. Také zaměstnanci automobilky každoročně podávají četné návrhy, jak ekologickou bilanci podniku dále zlepšit. V letech 2010 až 2018 se tak sešlo více než 1 000 námětů. Jejich realizací ŠKODA AUTO jen v uplynulých 5 letech zlepšila svou ekologickou stopu, přičemž ušetřila zhruba 9,5 milionů eur.

Pod kapotou plug-in hybridu Škoda Superb iV aneb co vše by vás mohlo zajímat?

„S elektrickými a elektrifikovanými automobily přichází na trh zcela nový fenomén, a tím je značka iV, s níž budou naše modely v budoucnu spojovány,“ říká Luboš Vlček, ředitel ŠKODA AUTO Česká republika. „Malé písmeno i v tomto označení symbolizuje to, že naše produkty jsou inovativní, inteligentní a inspirující, velké V pak vychází z anglického slova vehicle – automobil. Každý osobní vůz v České republice s označením iV ponese také specifickou registrační značku začínající písmeny EL, jako vůz elektrifikovaný nebo elektrický. V rámci předprodeje modelů CITIGOe iV a SUPERB iV, které se reálně začnou prodávat od 1. ledna roku 2020, jsme získali první zkušenosti a zpětnou vazbu od našich klientů. První sérii 500 modelů CITIGOe iV jsme prodali v rekordní době, a to během sedmi týdnů. Musím říci, že jejich majitelé tvoří poměrně zajímavou skupinu lidí, kteří vzhlížejí k elektromobilitě nebo elektrifikovaným automobilům s výrazným očekáváním,“ uzavírá Luboš Vlček.

ŠKODA na e-Salonu

Hlavní stánek automobilky ŠKODA na výstavě e-Salon zaujímá plochu o rozloze 450 m2 v hale 4, kde jsou návštěvníkům k dispozici dva čistě bateriové elektromobily CITIGOe iV a  plug-in hybridní modely SUPERB iV a SUPERB COMBI iV. Čtveřici vystavený modelů doplňuje designová studie vozu Vision iV, předobraz prvního elektromobilu značky ŠKODA postaveného na koncernové platformě MEB, který se ve své sériové podobě přestaví v průběhu příštího roku.

ŠKODA AUTO DigiLab na místě prezentuje návrhy řešení pro městskou mobilitu. Aplikace Citymove pomůže učinit rozhodnutí, zda nechat vlastní vůz doma. Umožňuje totiž vybrat mezi MHD, sdíleným jízdním kolem a taxíkem (resp. automobilem pro spolujízdu), a tím vytvořit chytrý mix mobility. Uživatelé si mohou jedním ťuknutím prstu zvolit, zarezervovat a zaplatit vhodné dopravní prostředky a získat tak nejvhodnější a nejrychlejší trasu. Jakmile uživatel zadá start a cíl své cesty, vypočte Citymove nejlepší trasu a navrhne vhodný dopravní prostředek. Aplikaci si lze okamžitě stáhnout zdarma. V počáteční fázi spojí nabídky Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP), sdílení elektrokol Freebike a službu spolujízdy společnosti Liftago, později bude integrovat další přepravní platformy.

Ve spolupráci s hlavním městem Praha spustil ŠKODA AUTO DigiLab v nedávné době pilotní provoz sdílených elektrických skútrů BeRider. Displej skútru ukazuje základní informace jako rychlost a dojezd. Držák mobilního telefonu na řídítkách usnadňuje navigaci. Prostřednictvím integrovaného USB-konektoru lze za jízdy dobíjet mobilní telefony a další elektronická zařízení. Své tašky si řidič může bezpečně a pohodlně pověsit na háček, v uzamykatelném boxu se nachází dvě přilby pro jízdu ve dvou. Zatím bylo pro půjčování skútrů zvoleno širší centrum Prahy. Tam mohou uživatelé skútry odstavit na libovolném legálním místě. Parkovací pozice, nabití a další data se v reálném čase přenášejí dispečinku. Tak lze lokalizovat chybně zaparkované nebo vybité skútry a rychle odstraňovat případné problémy.

Větší rozšíření elektromobility by nebylo možné bez zapojení dalších sektorů ekonomiky i veřejné sféry. Proto ŠKODA AUTO spolupracuje s řadou subjektů – například s energetickými společnostmi ČEZ a PRE. Prvních 500 českých vlastníků elektromobilu ŠKODA CITIGOe iV tak již v brzké době může očekávat čip na bezplatné nabíjení u veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ po dobu 1 roku. Tento energetický gigant společně s PRE nedávno uspěl v tendru na dodavatele služeb spojených s  elektromobilitou v rámci autorizované sítě značky ŠKODA v České republice. Součástí výstavní expozice jsou i tzv. Chytré lampy od společnosti PRE, které by měly sloužit jako veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily v Praze. Důležitou součástí těchto lamp jsou 2 zásuvky Mennekes Typ 2 pro nabíjení standardní rychlostí v řádu hodin – tedy maximálním výkonem 22 kW.

Uváděcí 500kusová série elektromobilu ŠKODA CITIGOe iV je již vyprodána

Elektrická ofenzíva automobilky ŠKODA zasáhla i oblast cyklistiky. Modely ŠKODA EMTB FULL a EMTB jsou horská elektrokola, která jsou letošní novinkou v sortimentu jízdních kol mladoboleslavské společnosti. Rozšiřují tak nabídku původních modelů ŠKODA EBIKE a EBIKE LADY. Právě s vybranými jízdními koly ze sortimentu ŠKODA Originálního příslušenství je spojena aktivita pro všechny návštěvníky, kteří zavítají na stánek mladoboleslavské automobilky. Mohou si vyzkoušet, jak se dá nabít elektromobil šlapáním na jízdním kole.

Chakratec, ŠKODA AUTO DigiLab a PRE představí sofistikovaný způsob ukládání energie pro ultra-rychlé nabíjení elektromobilů. Půjde o společné řešení izraelského startupu Chakratec, ŠKODA AUTO DigiLab a PRE vyvinuté na principu akumulace elektřiny na bázi kinetického setrvačníku. Tato technologie zachycuje zátěžové špičky v síti a dovoluje provozovat ultra-rychlé nabíječky i v odlehlých místech, kde není dostatečný příkon. Řešení umožňuje téměř neomezený počet hlubokých nabíjecích a vybíjecích cyklů. Jelikož se jedná o mechanickou technologii bez chemických bateriových článků, je mimořádně ekologická.

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru