Skoda-Motorsport-500-skoda-fabia-rally2

Škoda Motorsport dodala už 500. závodní vůz Škoda Fabia ve specifikaci Rally2

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 21. 4. 2023


Skupina vozů Rally2, navržená především pro soukromé týmy, představuje druhou nejvyšší kategorii vozů účastnících se FIA Mistrovství světa v rally a nejvyšší skupinu v podstatě ve všech ostatních mezinárodních seriálech i bezpočtu národních mistrovství. Škoda Motorsport představila v roce 2015 variantu Rally2 vozu Fabia, která se brzy stala celosvětově nejúspěšnějším a nejprodávanějším modelem své skupiny. Tento týden vyjel ze sídla společnosti v Mladé Boleslavi 500. vůz Škoda Fabia ve specifikaci Rally2.

V roce 2013 Mezinárodní automobilová federace (FIA) nově uspořádala pyramidu vozů povolených v mezinárodních rally. V tomto novém systému byla skupina Rally2 (dříve nazývaná R5) druhou nejvyšší a její předpisy věnovaly zvláštní pozornost snižování nákladů. Základ vozu musí pocházet z modelu segmentu B. Může být vybaven přeplňovaným motorem pocházejícím z jiné sériové modelové řady dané značky nebo koncernu a jeho zdvihový objem nesmí přesáhnout 1620 cm³. Restriktor v sání o průměru 32 milimetrů omezuje výkon na přibližně 214 kW/290 koní. Pětistupňová sekvenční převodovka a čistě mechanický systém pohonu všech kol je možné odebírat od externího dodavatele. FIA současně stanovila cenový strop pro vůz připravený k závodění, který v roce 2023 činí 260 766 eur bez DPH.

Škoda Motorsport si uvědomila potenciál této nové skupiny a zahájila vývoj nástupce modelu svého rallyového speciálu Škoda Fabia S2000, se kterým úspěšně působila na rallyových tratích od roku 2009. Na začátku roku 2015 byla připravena Škoda Fabia Rally2. Brzy se stala nejen nejúspěšnějším vozem na rallyových tratích své kategorie po celém světě, ale také se z ní stal komerčně úspěšný vůz. Na většině podniků FIA Mistrovství světa a FIA Mistrovství Evropy nese minimálně polovina vozů skupiny Rally2 značku Škoda.

Dnes Škoda Motorsport dodala rekordní 500. vůz. Lucie Bortová, vedoucí zákaznického programu Škoda Motorsport, předala jubilejní vůz Škoda Fabia RS Rally2 italskému týmu Delta Rally. „Za dosažení hranice 500 vozů Škoda Fabia ve specifikaci Rally2 jsem na všechny ve Škoda Motorsport neuvěřitelně hrdá. Na druhou stranu by tento úspěch nebyl možný bez silné loajality našich zákaznických týmů. Všem jim patří můj upřímný dík. S novým vozem Škoda Fabia RS Rally2 budeme v tomto úspěšném příběhu pokračovat,“ komentovala Bortová.

Skoda-Motorsport-500th

Škoda Fabia Rally2 (2015)

Škoda vstoupila do skupiny Rally2 na jaře 2015 s rallyovou variantou třetí generace sériového vozu Fabia a ihned vzala rallyovou scénu útokem. Tovární jezdci Esapekka Lappi (Finsko/2016), Pontus Tidemand (Švédsko/2017) a Jan Kopecký (Česká republika/2018) s tímto vozem získali jezdecké tituly mistrů světa v kategorii WRC2. Škoda k tomu přidala i tituly výrobců ve kategorii WRC2.

Škoda Fabia Rally2 evo (2019)

V roce 2019 Škoda Motorsport představila dále zdokonalenou verzi vozu Fabia Rally2 evo a úspěšný příběh pokračoval. Tovární jezdec Kalle Rovanperä (Finsko) se v tomto roce stal mistrem světa kategorie WRC2 Pro, zatímco Pierre-Louis Loubet (Francie) vyhrál kategorii WRC2 vyhrazenou pro soukromé jezdce. Škoda Motorsport opět dosáhla na titul mezi týmy. Chris Ingram (Velká Británie) získal jezdecký titul mistra Evropy. O dva roky později si Andreas Mikkelsen (Norsko) připsal „double“, když se za volantem vozu Škoda Fabia Rally2 evo v kategorii WRC2 stal mistrem světa i Evropy. V roce 2022 slavil jezdec značky Škoda Emil Lindholm (Finsko) titul mistra světa v kategorii WRC2 v absolutním pořadí a v subkategorii WRC2 Junior.

K tomuto impozantnímu výčtu je třeba připočíst vítězství v mistrovstvích FIA v Africe (ARC), Severní a Střední Americe (NACAM), Jižní Americe (CODASUR), Asijsko-pacifickém šampionátu (APRC) a Mistrovství Středního východu v rally (MERC). Celkem Škoda Motorsport a její zákaznické týmy oslavily 16 titulů mistrů světa v kategoriích jezdců a týmů s vozy postavenými na bázi třetí generace silničního vozu Fabia. Fabia Rally2 a Fabia Rally2 evo tak byly úspěšnější než jejich předchůdci, modely Fabia S2000 a Fabia WRC.

Oba modely si připsaly 2000 celkových vítězství a vítězství ve svých třídách po celém světě.

Čtyři generace závoďáku Fabia očima jezdců rally: od WRC po RS Rally2

Škoda Fabia RS Rally2 (2023)

V červnu 2022 se oficiálně představila Škoda Fabia RS Rally2. Zcela nový rallyový model z Mladé Boleslavi vychází ze čtvrté generace sériového vozu Škoda Fabia. Škoda Fabia RS Rally2 těží z propracované aerodynamiky a mimořádně tuhé karoserie sériového modelu. Konstruktéři vyvinuli také nový přeplňovaný motor o objemu 1,6 litru, který vychází z pohonné jednotky 2,0 TSI, používané kromě jiného v silničních modelech Škoda RS.

Vůz Škoda Fabia RS Rally2 absolvoval svoji závodní premiéru ve FIA Mistrovství světa v rally na letošní úvodní soutěži sezony: na Rallye Monte-Carlo. I když už v rychlostních zkouškách legendárního „Monte“ byla nejrychlejším vozem skupiny Rally2, první vítězství v kategorii WRC2 slavila až na následující soutěži: Oliver Solberg, 21letý syn bývalého mistra světa Pettera Solberga, zvítězil v této kategorii na Švédské rally.

Soukromí jezdci za volanty vozů Škoda Fabia RS Rally2 již sbírají vítězství i na národní úrovni. Je velká šance, že Škoda Fabia specifikace Rally2 s pořadovým číslem 500 tuto bilanci rozšíří: vůz bude přihlášen týmem Delta Rally do italského mistrovství.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru