Šestá studie žákovského vozu Škoda bude Kodiaq ve verzi pick-up. Projekt 29 žáků a 6 žákyň Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto bude v roce 2019 poprvé vycházet z modelu Škoda Kodiaq. S odbornou podporou zkušených techniků a zaměstnanců společnosti Škoda Auto z oblasti technického vývoje, designu a výroby promění největší SUV české automobilky v dynamický dvoudveřový pick-up. Novinářům a veřejnosti bude vůz představen v červnu 2019.

Již od roku 2014 demonstruje každoroční praktický projekt vysoký standard vzdělávání na Středním odborném učilišti Škoda Auto v Mladé Boleslavi, které má více než devadesátiletou tradici.

29 žáků a 6 žákyň Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto ve věku od 17 do 20 let nyní pracuje na další studii žákovského vozu. Tentokrát promění vůz Škoda Kodiaq v moderní, osobitý dvoudveřový pick-up. Volba této modelové řady není náhodná. Dokládá význam modelu Kodiaq pro značku Škoda a prostřednictvím mohutných kol, ostrých hran a skulpturálních tvarů dokazuje, že čistý a emocionální design největšího SUV značky Škoda dává ještě dostatečný tvůrčí prostor. V červnu bude šestý žákovský vůz v řadě, zahájené v roce 2014, představen veřejnosti.

Navštívili jsme Škoda Muzeum. Podívali jsme se i na studentské koncepty

Praktický projekt žákovského auta je pro zúčastněné žáky vrcholem jejich odborného vzdělávání. Mají možnost už během studia prokázat svou kreativitu a konstruktérský talent. Zuzana Otradovská, jedna z žákyň, zdůrazňuje: „Projekt žákovského auta je jednoduše fantastický,“ a ptá se: „Kde jinde dostanete během výuky tak jedinečnou možnost v malém týmu a s podporou zkušených techniků, designérů značky Škoda a mistrů odborného výcviku zkonstruovat vlastní auto a přitom uskutečňovat vlastní nápady a vize?” V rané fázi výuky navštívili účastníci projektu oddělení Škoda Design a mohli se tak podívat do tvůrčí dílny šéfdesignéra Olivera Stefaniho a jeho týmu. Pod jeho pečlivým vedením následně vytvářeli první vlastní, ručně kreslené skici nového žákovského automobilu.

První žákovský vůz byl CITIJET na bázi modelu Škoda Citigo, po něm následoval pick-up FUNSTAR, vycházející z modelu Fabia. Rapid Spaceback byl základem pro kupé ATERO. V roce 2017 vznikl opět z modelu Škoda Citigo elektrický žákovský vůz ELEMENT, v roce 2018 představili žáci SUNROQ – kabriolet na bázi kompaktního SUV Škoda Karoq. Každý z těchto vozů je důkazem kreativity dorostu společnosti Škoda Auto a současně ukazuje, jaké šance nabízí studium na Škoda Akademii. Střední odborné učiliště strojírenské, založené již v roce 1927, nabízí tří- a čtyřletý vzdělávací programy v celé řadě technických oborů. Z vysokého standardu vzdělání a moderního vybavení školy profitují jak žáci, tak i jejich pozdější zaměstnavatel.