Škoda Auto má problém. Odbory připravují časově neomezenou stávku

Autor: Anina Russová -   16. 2. 2018


Kdo dnes nestávkuje, jako kdyby ani nebyl. Poté, co hlavní město zcela nesmyslně několikrát blokovali taxikáři, chystají se k velké stávce zaměstnanci Škody Auto.

Odbory této společnosti se s vedením už nějaký ten pátek dohadují ohledně nových směn a navýšení platů. Škodovka chce zaměstnancům, vzhledem k vysoké poptávce po jejích vozech, přidat další směny navíc. Zároveň jim nabídla podle ní adekvátní nárůst platů. Jenomže k této nabídce se odbory, které se za zaměstnance vyjadřují, otočily zády.

Odbory nekompromisně všechny nabídky vedení Škody Auto odmítly a rovnou prohlásily, že platy musí růst vyšším tempem a hlavně víc. Pokud se tak nestane, budou stávkovat, a to po neomezenou dobu. V prohlášení pak odboráři uvedli, že mají bojovou náladu a jsou připraveni ke stávce, která podle nich povede k dosažení přijatelných výsledků kolektivního vyjednávání. Doporučujeme si uvařit kávu a celý text, který odbory vypustily ve svém časopisu Škodovácký odborář, si přečíst. Naleznete ho zde.

Jde o velmi zajímavé čtení plné vcelku nevybíravých poznámek a invektiv. Upřímně přiznáváme, že nám je až stydno za to, co jsou odbory schopny vypustit. Škoda Auto patří k největším a nejlépe platícím zaměstnavatelům v České republice. Je známa tím, že jestli se o něco stará, tak jsou to zaměstnanci. A ačkoliv chápeme, že je dobré vyjednávat stále lepší a lepší podmínky, takové vyjednávání by mělo mít alespoň nějakou štábní kulturu.

Za vše pak hovoří jiný článek ve stejném Škodováckém odboráři, který mluví o nebezpečně vyhrocené situaci na jedné z bran areálu Škoda Auto. Nejlépe celou situaci vystihuje následující text přezvaný přímo z odboráře, citujeme: „Důvodem celé situace je fakt, že firma ŠKODA od února zavřela 7. bránu na víkendy a průchod umožnila jen pomocí takzvaných karuselů, čili ježků, které tam byly nedávno nově nainstalovány. Firma opět chtěla co nejvíce ušetřit, ale nedomyslela dopady na těžce pracující zaměstnance, kteří museli do práce i o šesté noční směně, zatímco manažeři firmy spokojeně spali a užívali víkendu.“

No, obzvláště poslední věta nám až nahání husí kůži. Všimly si odbory toho, že už nejsme v 70.letech? Ještě dodáme, že Škoda Auto se k situaci ohledně vyjednávání nových směn a platů zatím nevyjádřila, a to do té doby, dokud nebudou veškeré dohady a vyjednávání u konce. Ano, tak nějak by to mělo vypadat.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *