Fertigung in der Glaesernen Manufaktur Dresden auf Parkett aus kanadischem Bergahorn

Továrna VW Phaeton „Skleněná manufaktura“ slaví 10. narozeniny

Autor: Pavel Srp - 20. 12. 2011


Skleněnou manufakturu, která představuje společně se zde vyráběnou luxusní limuzínou Phaeton symbol nejvyšší kvality, tradičního řemeslného umění a nadčasové elegance otevřel Volkswagen právě před deseti lety. Nevšední výrobní závod se zároveň vyvinul v místo konání prestižních kulturních a společenských akcí.

Měřítka stanovuje nejen architektura impozantní stavby, ale i vůz vznikající v jejích útrobách. Pozoruhodná je rovněž koncepce výroby. Manufaktura začleněná citlivě do panoramatu centra Drážďan spojuje procesy průmyslové výroby automobilů se zručností řemeslných umění. Deset let po otevření se může manufaktura pochlubit úspěšnou bilancí. Od roku 2001 v ní bylo vyrobeno více než 60 000 vozidel. V dosud rekordním roce 2010 vzniklo přibližně 7500 luxusních limuzín Phaeton, ovšem průběh roku 2011 naznačuje, že letos bude tato rekordní hodnota znovu překonána.

Skleněná manufaktura se navíc etablovala také jako naprosto unikátní místo pro pořádání kulturních a společenských akcí. V říjnu 2002 zde byla uvedena opera „Carmen“ a v září 2010 symfonická alegorie „Ahab“. Koncert pod širým nebem „Klassik Picknick“ je od roku 2008 pevnou součástí drážďanského kulturního kalendáře.

Skleněnou manufakturu si lze prohlédnout s průvodcem v malých skupinách čítajících maximálně 15 osob. Prohlídky v češtině se konají každou sobotu od 14 hodin. V sobotu od 10 a 11 hodin jsou zpravidla na programu speciální prohlídky pro děti. Na své si přijdou i příznivci architektury, pro něž je určena specificky zaměřená prohlídka automobilky uprostřed města každou neděli od 16 hodin. Skupiny si mohou rezervovat individuální termíny pro každý z programů kdykoli na základě předchozí objednávky.

Dodnes si Skleněnou manufakturu prohlédlo více než milion hostů z celého světa včetně bývalého prezidenta Německa Richarda von Weizsäckera, bývalého ruského politika a nositele Nobelovy ceny Michaila Gorbačova nebo monackého knížete Alberta.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru