I když máte představení nového modelu promyšleno do posledního detailu, i tak se občas může stát, že až do dne plánované premiéry pod rouškou tajemství nezůstane. Stalo se to i automobilce SEAT s novým elektromobilem e-Born.

SEAT ukázal na autosalonu v Ženevě koncept modelu el-Born. Má to být jeho první sériově vyráběný elektromobil. Mimochodem vůbec prvním elektromobilem byl už v roce 1992 model Toledo.

Pět konceptů SEAT, které utvářely budoucnost: elektromobil z roku 1992, ale i SUV z roku 2007

Nový SEAT el-Born přijde na trh už brzy, jde o model postavený na stejných základech jako je Volkswagen ID.3, protože oba dva stojí na nové podvozkové platformě pro elektromobily s kódem MEB. Měl by ale mít jiné baterie i výkon.

Oficiální technické údaje k dispozici nejsou. Očekáváme ale 64kWh baterii, která by měla umožnit dojezd až 420 kilometrů (podle WLTP). Dobití na 80 % kapacity baterií, ovšem jen v případě použití 100kW zdroje, by nemělo zabrat déle než 50 minut. Baterie budou pohánět elektromotor umístěný vzadu, jehož výkon bude 150 kW/204 koní a točivý moment 310 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h by mohlo být otázkou přibližně 7,5 sekundy.

SEAT už testuje svůj první elektromobil. Zatím ale pro něj nemá ani jméno

A jak bude vypadat? Podle videa, které zveřejnil na profilu na youtube švédský importér modelů SEAT, by se sériový model neměl nijak zásadně lišit od konceptu. Auto si ve videu můžeme prohlédnout na displeji infotainmentu v čase 0:45.