Sebastien_Loen-2023-AzoresRallye-Skoda_Fabia_RS_Rally2- (1)

Sébastien Loeb vítězem Rally Azory 2023. Seděl za volantem Škody Fabia RS Rally2

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: EWRC, Škoda - Foto: Škoda - 2. 4. 2023


Skutečnost, že nemá příliš zkušeností s vozem skupiny Rally2, devítinásobnému FIA mistru světa v rally Sébastienu Loebovi nezabránila, aby vyhrál svoji vůbec první soutěž za volantem vozu Škoda Fabia RS Rally2. Francouz se spolujezdkyní Laurène Godey porazili kolegy z týmu Toksport WRT Andrease Mikkelsena/Torsteina Eriksena z Norska a zvítězili na Rally Azory, třetím podniku seriálu Tour European Rally (TER).

Rally Azory, která byla až do loňského roku součástí FIA Mistrovství Evropy v rally, se jela na ostrově São Miguel v okolí jeho hlavního města Ponta Delgada a obsahovala dvanáct měřených rychlostních zkoušek o celkové délce 109,32 kilometru. Šotolinové cesty, které často nebyly o moc širší než rallyový vůz, v kombinaci s po dešti kluzkým povrchem nedávaly prostor pro chyby. Ostrov São Miguel je známý svojí úžasnou krajinou. To platilo zejména pro rychlostní zkoušku Sete Cidades, která se místy vinula po okraji sopečného kráterového jezera.

Rally přilákala početnou účast soutěžících v čele s devítinásobným mistrem světa Sébastienem Loebem. Francouz si pro své první setkání s tradičně atraktivní soutěží na ostrově daleko v severním Atlantiku zvolil vůz Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT. Nejsilnější konkurencí mu byl jeho týmový kolega Andreas Mikkelsen z Norska, FIA mistr Evropy v rally z roku 2021.

Loeb se spolujezdkyní Laurène Godey byli nejrychlejší na čtyřech z úvodních pěti rychlostních zkoušek a do pátečního večera si před posádkou Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen vytvořili náskok 15,1 sekundy. „Prožili jsme skvělý den, pocity s vozem Škoda Fabia RS Rally2 jsou dobré a souboj s Andreasem příjemný,“ řekl Loeb. Mikkelsen už tak spokojený nebyl: „Udělali jsme několik drobných chyb, takže jsme měli jen dobrý den. Ale musím přiznat, že Séb je opravdu působivý. Doufám, že zítra na něj získáme nějaký čas.“ Ole Christian Veiby se spolujezdcem Stigem Rune Skjærmoenem z Norska, kteří jeli s dalším vozem Škoda Fabia RS Rally2, dokončili první etapu na třetím místě celkově se ztrátou dalších 20 sekund na dvojici Mikkelsen/Eriksen.

AzoresRallye-Loeb-1-scaled-1

Loeb/Godey vyhráli kvalifikaci a v první etapě startovali za posádkou Mikkelsen/Eriksen. Francouzská posádka pak jako vedoucí dvojice po prvním dni musela během druhé etapy vyjet na trať jako první. Mikkelsen okamžitě využil čistší trati a vyhrál všechny čtyři rychlostní zkoušky sobotního dopoledne. Když vozy dojely do poledního servisu, Loebův náskok se zmenšil na 11,6 sekundy. „Dnes se jede úplně jinak, musíme hodně čistit trať,“ přiznal devítinásobný mistr světa.

Po deseti rychlostních zkouškách dělilo obě posádky jedoucí s vozy Škoda jen 8,4 sekundy. O jednu rychlostní zkoušku později však souboj skončil. Posádka Mikkelsen/Eriksen ztrácela na své francouzské soupeře téměř deset sekund a Loeb/Godey si tak ponechali pohodlný náskok na závěrečnou Power Stage. Devítinásobný mistr světa si toto vítězství nenechal proklouznout mezi prsty. Dvojice Loeb/Godey nakonec porazila posádku Mikkelsen/Eriksen o 19,2 sekundy. Třetí místo obsadili Nil Solans se spolujezdcem Marcem Martím ze Španělska, kteří jeli s předchozí generací vozu Škoda Fabia Rally2 evo. Celkem osm prvních míst celkové klasifikace obsadily posádky jedoucí s vozem Škoda Fabia.

Celkové výsledky:

 PosádkaAuto / týmCelkový časZtráta
1.Loeb Sébastien
– Godey Laurène
Škoda Fabia RS Rally2
Toksport WRT
1:17:57,7 
2.Mikkelsen Andreas
– Eriksen Torstein
Škoda Fabia RS Rally2
Toksport WRT
1:18:16,9+19,2
 +19,2
3.Solans Nil
– Martí Marc
Škoda Fabia Rally2 evo1:19:15,5+1:17,8
 +58,6
4.Veiby Ole Christian
– Skjærmoen Stig Rune
Škoda Fabia RS Rally21:19:30,6+1:32,9
 +15,1
5.Moura Ricardo
– Costa António
Škoda Fabia Rally2 evo
ARC Sport
1:19:37,8+1:40,1
 +7,2
6.Cais Erik
– Těšínský Petr
Škoda Fabia RS Rally2
Yacco ACCR Team
1:19:56,1+1:58,4
 +18,3

Číslo rally: 12

Interní souboj týmu Toksport WRT mezi Sébastienem Loebem/Laurèn Godey a Andreasem Mikkelsenem/Torsteinem Eriksenem skončil ve prospěch Norů. Ti na cestě za celkově druhým místem vyhráli šest rychlostních zkoušek, vítězná posádka z Francie zajela nejrychlejší čas na pěti z nich. Vítězství na jedné rychlostní zkoušce získala česká posádka Erik Cais/Petr Těšínský, což znamená, že všech dvanáct rychlostních zkoušek vyhrála nová Škoda Fabia RS Rally2.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru