Prostorná rodinná MPV dostupná na trhu spočítáte na prstech jedné ruky. Jde o vymírající druh, který postupně, ale o to více nahrazují SUV. Jen před pár hodinami se internetem rozběhla zpráva, že na stále rostoucí oblibu vozů SUV doplatí i jedno z posledních MPV na trhu, konkrétně SEAT Alhambra. Jak se ale ukazuje, nic není tak horké, jak se to uvaří.

Faktem je, že prodej Alhambry opravdu bude ukončen. Ovšem oficiálně zatím jen ve Velké Británii. Na jiných trzích může být jen trochu omezen. Konkrétně v Česku nebude dle slov českého zastoupení značky možné od 1. dubna objednávat Alhambru s benzinovou pohonnou jednotkou. Ovšem dvoulitrové TDI k zákazníkům bude stále k dispozici!

Test SEAT Alhambra 2,0 TSI 220k (DSG)

Velmi dobrá prodejní čísla

O tom, že SUV válcují všechny trhy, není potřeba diskutovat. A nejspíš i britské zastoupení značky ví, že ti, kteří budou chtít sedmimístné prostorné auto, sáhnou spíše po Tarracu. Ne všude to tak ale funguje. Alhambra co do vnitřních rozměrů nabízí obrovskou variabilitu a své zákazníky si stále umí najít. Jen během loňského roku SEAT prodal 23 700 kusů tohoto modelu, což je meziroční nárůst o 6,3 %.

A to jsou zatraceně dobrá čísla, obzvlášť když přihlédneme k faktu, že segment MPV je takřka mrtvý. Přímo ze SEATu jsme dostali následující zprávu: „V tuto chvíli není jediný relevantní důvod k tomu, abychom Alhambru přestali vyrábět. Jsme ale realisté a víme, že její budoucnost bude výrazně spojena s Volkswagenem Sharan, se kterým sdílí platformu. Jednotlivé trhy se ale mohou rozhodnout, jestli chtějí v prodeji Alhambry pokračovat nebo ne.“

Jednou ten konec nejspíš přijde

Model Alhambra, tedy velké rodinné MPV, byl poprvé vyroben v roce 1996. A ačkoliv je tedy na trhu skoro čtvrt století, zákazníci dostali k dispozici jen dvě generace. Ta poslední vyjela v roce 2011 a v posledních letech si dala za úkol naplnit potřeby těch, kterým SUV nevyhovuje. Je jasné, že dříve nebo později k ukončení výroby tohoto modelu dojde, stejně, jako k tomu došlo v případě Toleda. U Alhambry se ale musím přiznat, že mi to bude líto.