Ne každý vidí ideální dovolenou v tom, že se chce válet na pláži s barevným drinkem a užívání si sluníčka a moře. Jistě jsou mezi vámi tací, kteří raději vyrazí za poznáním, dobrodružstvím a nevšedními zážitky. Takovým hodně zajímavým zážitkem je výlet do pouště, na písečné duny. Jenže jízda horkým pískem, který se umí chovat velmi nepředvídaně, není snadná a vyžaduje dodržení několika málo základních pravidel. SEAT se rozhodl, že nám ta pravidla vysvětlí a ukáže, jak se takové duny sjíždí.

Automobilka k tomu použila své nové velké SUV Tarraco. Jde o vůz s pohonem všech kol, který je na takové dobrodružství v nabídce značky asi nejlepší volbou. Video, kde nám SEAT názorně ukazuje, jak na to, se natáčelo v dunách v poušti Merzouga v Maroku. Tam jezdí testovat i piloti připravující se na Dakar. Nejde tedy o žádný píseček pro začátečníky!

Test SEAT Tarraco 2,0 TDI 140 kW 4Drive DSG (2019)

A jak se tedy na duny připravit? Vlastně je to docela snadné. V prvé řadě – ještě než do písku vjedete – musíte trošku podhustit pneumatiky. Ideální je upustit vzduch asi na 1,5 baru. Zní to možná děsivě, ale pneumatiky si tak s pískem lépe poradí. Pokud pojedete Tarracem nebo jakýmkoliv jiným moderním autem, rozhodně deaktivujte elektronickou kontrolu stability. Ta by vám v takovém prostředí mohla hodně znepříjemnit život.

Stejně tak platí, že je potřeba zvolit ideální jízdní režim. SEAT ho pojmenoval jako ‘Off-Road’ a pro jízdu v písku je podle něj ideální. Kromě toho je ale dobré udržovat při jízdě rychlost mezi 20 a 30 km/h, což znamená hojné využívání prvního a druhého rychlostního stupně.

A ještě jednu věci si určitě zapamatujte. Nikdy, opravdu nikdy nesundávejte nohu z plynu předtím, než překonáte autem vrchol duny. Možná se budete bát, protože z výhledu v čelním okně uvidíte leda tak nebe, ale jakmile se auto přehoupne, strach vás opustí. Nestůjte přitom na plynu jako na rýči, spíše udržujte stálou a plynulou rychlost.

Není to nic složitého a i z videa od SEATu je patrné, že duny a Tarraco vypadají jako velmi dobrá kombinace!