hyundai-i30-n-safety-car-automotodrom-brno- (3)

Safety cary Škoda Octavia RS vystřídaly na brněnském okruhu Hyundai i30 N

Autor: Tisková zpráva - 10. 9. 2018


Provoz na závodní dráze Masarykova okruhu nově zabezpečují tři vozy Hyundai i30, z toho dva ve sportovní verzi N. Auta plní funkce, které jsou pro závodní okruhu zásadní – fungují jako safety car, medical car a vůz pro race control. Vozy, které v rámci navázané spolupráce s Automotodromem Brno poskytla nošovická automobilka, svými parametry odpovídají sériové výrobě, došlo u nich ovšem k několika specializovaným úpravám, jako je usazení signalizačních světel na střechu vozu a modifikace zavazadlového prostoru pro potřeby zdravotníků. Automobily Hyundai nahradily doposud sloužící vozy Škoda Octavia RS.

Produktová novinka Hyundai i30 N si na závodním okruhu nezadá ani s etablovanými modely na trhu. Zvlášť ve verzi performance, díky které auto disponuje výkonem 275 koní. „Síla vozu je samozřejmě důležitá, ale na závodní dráze hodně záleží i na dalších parametrech. Především jde o celkové chování auta v zatáčkách. Masarykův okruh není jednoduchá trať a autu nic neodpustí. V každodenní provozu se nám i30 N hodně osvědčila a je opravdu znát, že auto prošlo intenzivním vývojem na závodní trati,“ hodnotí řidič safety caru na Masarykově okruhu Petr Borůvka. Písmeno N v označení vozu totiž symbolizuje německý Nürburgring, na kterém vývoj ostré verze probíhal.

Modely i30 N poskytnuté nošovickou automobilkou svými parametry odpovídají sériové výrobě pro koncového zákazníka. Disponují ovšem několika úpravami. Na první pohled viditelnou změnou jsou především majáky s homologací FIA, které slouží pro signalizaci závodním strojům na dráze. Medical car ve verzi performance navíc prošel úpravou zavazadlového prostoru, která lékařskému týmu umožňuje převoz plnohodnotného zdravotnického vybavení. Díky tomu mohou v případě potřeby v řádu desítek vteřin poskytnout lékařskou pomoc přímo v místě kolize.

Vozy dodala společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech. „Za spolupráci s automobilkou Hyundai jsme moc rádi a děkujeme, že nám vozy poskytla. Po letech provozu bylo načase stěžejní část našeho vozového parku obměnit a je velmi příhodné, že odteď provoz na závodní dráze pomáhají řídit auta, která v sobě nezapřou okruhový původ,“ vysvětluje předsedkyně představenstva společnosti Automotodrom Brno Ivana Ulmanová.

Navázanou spolupráci kvituje i nošovická automobilka: „Je pro nás opravdovým potěšením spojit se s brněnským Automotodromem, protože tady může náš model i30 N prokázat své kvality. Přejeme ale organizátorům závodů i všem závodníkům, aby safety car viděli pouze při startu závodu a medical car nejlépe vůbec nikdy,“ říká Petr Vaněk, PR ředitel z automobilky Hyundai v Nošovicích.

Přečtěte si také:  Svolávací akce za 28. týden 2022: Do servisů by měli zajet majitelé Hyundai i10, Mercedes-Benzu EQE a Volkswagenu Multivan T7

První velkou závodní akci absolvovaly vozy Hyundai i30 N tento víkend v rámci Masaryk Racing Days, ve kterém se při velkém finále sezóny představila středoevropská okruhová elita cestovních a GT vozů.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek