S podzimem přibylo nehod s účastí dětí. Rodiče je musí dostatečně poučit a dát jim reflexní prvky

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Obec Ostravice - 21. 10. 2024


Podzim s sebou přináší zhoršenou viditelnost, brzkou tmu a špatné počasí. A to všechno se bohužel promítá i do dopravní nehodovosti. Moravskoslezští policisté upozorňují na to, že podzim se negativně podepsal do nehod s účastí malých dětí. A ne vždy jde o chybu řidičů, jak často čteme třeba v diskuzích na sociálních sítích.

Jedna taková nehoda se stala ve středu 16. října, kdy devítiletý chlapec zřejmě nevěnoval dostatečnou pozornost provozu a při přebíhání komunikace na tramvajovou zastávku si nevšiml právě přijíždějící tramvaje. Narazil do zadní části vozu, při čemž došlo ke zranění chlapce a poškození tramvaje. „Další dopravní nehoda toho dne se stala v Třinci, místní části Karpentná, několik minut po čtvrté hodině. U kraje silnice, která je bez chodníků pro pěší a přechodů pro chodce, šla žena se svou 11letou dcerou. Dívka znenadání začala přecházet na druhou stranu silnice v době, kdy přijíždělo osobní vozidlo. Řidič již pro krátkou vzdálenost nemohl zcela zabránit střetu, ale strhl řízení do příkopu mimo komunikaci. Následkem střetu vozidla a nezletilé chodkyně došlo k jejímu zranění,“ popsal policejní tiskový mluvčí Moravskoslezského kraje Jan Segsulka. Další nehoda už ale byla chybou řidiče, kdy nedal přednost 13letému chlapci na přechodu pro chodce.

Varovat, učit a přidat reflexní prvky

Děti jsou ve škole teprve dva měsíce a řada z nich je duchem ještě v létě. Jenomže dny se zkracují a viditelnost se postupně zhoršuje. I vlivem počasí. I na to je potřeba děti připravit. Je nutné jim vysvětlit, že opravdu nemohou jen tak bez rozhlédnutí vstoupit do silnice, nemohou u toho mít mobil v ruce a neměli by ani mít sluchátka. S nimi totiž snadno přeslechnou třeba přijíždějící sanitku, hasiče nebo policisty, kteří mají se zapnutými majáky na přechodu přednost.

Vždy dětem dejte reflexní prvky a čím více, tím lépe. Neznamená to navléknout je do reflexní vesty, stačí dát jim na nohy a ruce reflexní pásky. Ideálně je přidat i na školní tašku. Nedávejte dětem oblečení tmavé barvy, ve světlé bundě budou mnohem lépe vidět. „Je důležité si uvědomit, že řidič vidí chodce v bílém oblečení na pár desítek metrů. V případě použití reflexních prvků je řidič schopen zaregistrovat chodce dokonce až na vzdálenost dvě stě metrů. I během dne je důležité být viditelný, zejména v oblastech s hustým provozem. Zvažte tedy nošení jasných barev a vyhněte se tmavým oděvům,“ radí policejní tiskový mluvčí Michal Schön. A dodává: „Viditelnost chodců je klíčová pro jejich bezpečnost na silnicích, proto na tuto věc pamatuje i zákon o provozu na pozemních komunikacích. Ustanovení tohoto zákona praví, že pohybuje-li se chodec za snížené viditelnosti mimo obec po krajnici, nebo okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retroreflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.“

Velmi důležité je poctivé rozhlížení se a navázání očního kontaktu s řidičem přijíždějícího auta. To by měl být absolutní základ pro všechny chodce, děti nevyjímaje.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru