Ruský automobilový trh zažívá volný pád. Výroba aut je nejhorší od rozpadu Sovětského svazu

Autor: Anina Russová - Zdroj: Asociace evropských podniků - Foto: Škoda - 8. 2. 2023


Je to rok, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. A od té doby se celý svět potýká s následky tohoto válečného konfliktu. A Rusko nevyjímaje. Prodej aut tam v posledních 12 měsících neustále klesá. Jen za minulý měsíc tamní prodeje meziročně klesly o 63 % na 32 499 prodaných vozů.

Pro Reuters to potvrdila Asociace evropských podniků (AEB), která také informovala o tom, že v lednu loňského roku, tedy těsně před invazí, se v Rusku prodalo 91 662 vozů. Nutno ale říct, že ruský trh zažívá propad už několikátý rok v řadě. V roce 2021 byl meziroční pokles 58,8 %.

Podle AEB se na propadu výrazně podílejí sankce uvalené na Rusko. Ty se podepsaly na to, že v loňském roce bylo v Rusku vyrobeno 450 000 aut. To je nejméně od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

Kromě sankcí se ale na těchto číslech výrazně podílí i to, že řada velkých automobilových hráčů Rusko po invazi opustila. Stejně tak výrobci náhradních dílů a další dodavatelé. A samo Rusko není schopno tyto výpadky nahradit. Nemá potřebné znalosti, ale ani materiál. Jediný, kdo s pádem prodejů v Rusku může něco udělat, je Čína. Právě její auta se stala tahounem tamního automobilového průmyslu. V lednu loňského roku měly čínské automobilky na ruském trhu podíl jen 9,6 %. Ovšem už v listopadu to bylo 31,3 %.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru