řidičský průkaz

Rozvolnění koronavirových opatření se dotýká i řidičů. S propadlým řidičákem stále jezdit můžeme, bez STK ne

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy ČR - 3. 12. 2020


Od čtvrtka 3. 12. rozvolnilo ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s vládou řadu protikoronavirových opatření. Součástí rozvolňovacího balíčku je také úprava provozu autoškol nebo dopravních psychologů. Zároveň je ale stále v platnosti nouzový stav, což mimo jiné znamená, že stále můžeme jezdit s propadlým řidičákem.

Autoškoly

Začneme rovnou u autoškol, jejichž činnost byla s nasazením nouzového stavu a zároveň všech omezení zcela zastavena. Už v pondělí 23. 11. bylo vládou povoleno uskutečňovat alespoň závěrečné jízdy a praktické zkoušky. A to jak v případě žadatelů o řidičáky, tak těch, kteří musí absolvovat zkoušky k vrácení průkazu po jeho zabavení. Klasický výcvik a výuka ale možné stále nebyly. To se mění právě od čtvrtka, kdy se ovšem výuky smí účastnit maximálně 10 lidí a jsou povinni udržovat dvoumetrové rozestupy. U jednoho stolu nebo v jedné lavici mohou sedět maximálně čtyři účastníci.

STK

Jistě si pamatujete, že během jarních koronavirových opatření byly uzavřeny i provozovny STK. To ovšem pro podzimní nařízení neplatí, STK jsou stále v provozu a proto je jízda s propadlou technickou kontrolou brána jako přestupek se vším, co k tomu patří.

Dopravní psychologie

V některých případech ztráty řidičáku je jeho navrácení podmíněno absolvováním dopravně psychologického vyšetření. Ovšem taková sezení byla až doposud zakázána. To se s rozvolněním opatření také mění. Je ale nutné, aby taková opatření probíhala se zachováním bezpečnostních a hygienických opatření.

Ukládání značek do depozitu

Česká kancelář pojistitelů a Ministerstvo dopravy během nouzového stavu umožňují vyřadit vozidlo z provozu podáním žádosti elektronickou formou na úřad. Značka se odevzdá později. Z vlastní zkušenosti ale doporučujeme si na úřad nejprve zavolat a informovat se o tom, na jaký email je nutné žádost o uložení depozitu poslat. Úřady jsou v tomto stále lehce zmatené.

Platnost řidičských průkazů

V době trvání nouzového stavu se pohlíží na řidičské průkazy jako na platné. Platnost je ale vázaná pouze na dobu trvání nouzového stavu a platí na území České republiky. Přesto doporučujeme s výměnou nečekat a průkaz si vyměnit. Seznam všech obcí s rozšířenou působností, kde je možné si řidičský průkaz vyměnit je na stránkách Ministerstva dopravy.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru