policejni-kontrola (5)

Řidičům na cestách postačí jen občanka. Sněmovna finálně schválila digitalizační zákon

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Česká pirátská strana, Poslanecká sněmovna -  2. 6. 2021


Poslanecká sněmovna včera finálně schválila digitalizační balíček, tzv. DEPO, v jeho senátní verzi. Zákon napomáhá větší digitalizaci služeb státní správy a jejich lepší dostupnosti pro občany. Díky pirátským návrhům, jež byly Poslaneckou sněmovnou schváleny, u sebe nově například řidiči nebudou muset mít řidičský průkaz, ale postačí jen občanka.

Digitalizační balíček byl do Sněmovny vrácen Senátem s několika drobnými změnami, zejména v datech účinnosti. Například Státní fondy musí publikovat otevřená data o dotacích zpětně od roku 2018, nikoliv 2010, jak bylo v původním návrhu.

Přečtěte si také:  O řidičský průkaz je nově možné zažádat elektronicky bez nutnosti čekat ve frontě na úřadu

V zákoně 361/200 Sb. o silničním provozu se v § 6 a odstavci 7 píše o tom, že:

 • Řidič motorového vozidla musí mít při řízení u sebe

a) řidičský průkaz,
b) osvědčení o registraci vozidla podle zvláštního právního předpisu,
c) průkaz profesní způsobilosti řidiče nebo obdobný doklad vydaný jiným členským státem nebo Švýcarskou konfederací, vztahuje-li se na něj § 3 odst. 4; to neplatí, má-li záznam o profesní způsobilosti v řidičském průkazu,
d) doklad o zdravotní způsobilosti, pokud jde o řidiče podle § 87 odst. 3 a
e) v případě vozidla kategorie M2, M3, N2, N3, O3 nebo O4 nebo vozidla kategorie T s konstrukční rychlostí převyšující 40 km/h

1. doklad o poslední technické silniční kontrole, byla-li provedena na území jiného členského státu, a
2. doklad o poslední pravidelné technické prohlídce, jde-li o vozidlo registrované v jiném členském státě.

A včera finálně schválený digitalizační balíček (jeho celé znění najdete zde) ho upravuje tak, že:

 • do § 6 odst. 7 na konci textu písmene a) doplňuje slova: „to neplatí, pokud je držitelem platného řidičského průkazu České republiky, o němž je veden údaj v centrálním registru řidičů.“ 
 • do § 6 odst. 7 se na konci textu písmene b) doplňují slova „to neplatí, pokud jsou údaje o vozidle evidovány v registru silničních vozidel podle jiného předpisu.“

„Finální schválení tohoto balíčku sněmovnou znamená završení několikaletého úsilí v přípravě digitalizační legislativy. Přináší konečně efektivnější sdílení údajů mezi úřady, lepší pravidla pro kyberbezpečnost, větší možnosti při vyřizování úředních záležitostí přes internet, nová pravidla pro cloud, snadnější zřízení datové schránky i usnadnění poskytování sociálních služeb na dálku,” okomentoval právě schválený zákon jeho zpravodaj, pirátský poslanec a předseda Podvýboru pro eGovernment Ondřej Profant.

Přečtěte si také:  Výměna řidičáku na vlastní kůži. Co to s těmi úřady je?

Mimochodem stalo se tak ve stejný den, kdy začalo platit další ulehčení řidičům. Od 1. června 2021 lze totiž žádat elektronicky, aniž byste museli čekat ve frontě na úřadě. Úkon se provádí po přihlášení do Portálu občana, kam je potřeba mít vytvořený přístup (skrze chytrou občanku, Mobilní klíč eGovernmentu nebo bankovní identitu). Dále je také podmínkou mít zde připojenou datovou schránku fyzické osoby. Doklad bude připraven k vyzvednutí v zákonné lhůtě do 20 dní od podání žádosti. Na konkrétní termín bude žadatel upozorněn v Portálu občana a dle nastavení také prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Další informace najdete v tomto článku.

Štítky: , , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


27 názorů na “Řidičům na cestách postačí jen občanka. Sněmovna finálně schválila digitalizační zákon”

 1. Co to tady je zase za komentáře? Místo aby byli lidi tak, že konečně se něco změnilo k lepšímu, tak tu stejně lodi nasávají na piráty? Ti asi můžou i za to že sousedům chvíle kočka.
  Je to smutný když tihle lidi neumí nic tak alespoň jsou na internet a poštou nenávistný komentáře.

  Tohle je konečně úprava která nám všem pomůže protože už nás policie nebude muset buzerovat když:
  Náhodou zapomenu techničák do teď to byl zbytečný stres. Od teď to vůbec nevadí.
  Stejně jako řidičák.

  Díky digitalizaci už tyhle foukat konečně nemusíme mít u sebe a policie při kontrole se na ně podívá online.

  Tleskám, díky pirátům se konečně Česká republika dostává do 21. století!

 2. Pro nás, co máme ve smlouvě s pojišťovnou, že malý techničák nesmí zůstávat v autě a zároveň se v autě střídáme je to geniální. Klíčky od auta máme dvoje, ale techničák jsme si předávali jako blbí. Udělat (třeba úředně ověřený) duplikát a používat dva není možné. Takže v praxi jsme ho pořát hledali, zapomínali si předat a pod.

 3. nepřemýšlel o tom, pokud nebudu mít doklady (nebo je nepřiznám), nahlásím RČ svého bratra, rodné jméno matky, adresu atd. (jasný, že to znám), nebo známého nacionále, tak nahlášený je potom v tahu a řidič, který lhal a udělal průser je v pohodě. Kolikrát se to už stalo! Fotka na OP a ŘP je asi základ proboha.
  Místo hovadin by stačilo udělat doklad, kde bude vše nahráno, OP, ŘP, TP, zbroják, techničák zbraně, karta pojištění, karta řidiče, profesák atd.
  Až pojedete mimo republiku, tak řidičák stejně potřebujete, jako ostatní doklady. To je to samé, že kdo má ŘP sk. B, tak může řídit moto 125 cm3 s automatickou převodovkou, ale také to myslím platí jen u nás.
  Hlavně, že se řešilo zda na OP má být, zda jsem ženatý, rozvedený, vdovec – už nemusí, zda tam bude RČ. Zda budu muž, žena nebo něco nového.
  Tady se řeší za neskutečný peníze fakt něco, co nemá smysl.
  Logika myšlení, ušetření času lidí, pracovníků na úřadě, hlavně vyřešení darebáků, kteří lžou a budou lhát, to se neřeší a asi to někomu vyhovuje.
  Jen tak dál, je mi svým způsobem líto dětí našich dětí. 😡

  1. Takže o sebe musím mít jen osvědčení o zákonem pojištění, neboli zelenou kartu? Děkuji

 4. No a občanský průkaz u sebe mít nemusíte, stačí nahlásit své údaje. Ti Piráti jsou tedy opravdu PIRÁTI.

 5. No nazdar, to je geniální. Mít u sebe „malý techničák“ mimo jiné znamená, že majitel auta ví, že s tím autem jedu (a souhlasí s tím). Tedy řídit kradené auto registrované v ČR, pokud majitel zatím krádež nestihl nahlásit, je bez rizika. Policistům nezávidím.

  1. Mira ze Zlína

   Málokdo nosí malý techničák v peněžence, z 90% jsou malé techničáky se zelenou kartou někde v kastliku…. Zvláště pokud se řidiči střídají.

 6. V § 6 není ale, ani slovo o tom, že by člověk měl povinnost u sebe mít při řízení občanský průkaz.

 7. josef vacek

  když kravina, tak kravina, to je tedy ani nevydávejte, stačí někde v databázi uvést, že osoba absolvvovala autoškolu a má na dané vozidlo oprávnění, ušetřite papír, plast, fotoaparáty, inkoust, nebo toner a úředníky na řidičských průkazech, nevím a to jsem projezdil téměř celou Evropu, že by to takto někde fungovalo, maximálně měli všechny doklady v jedno. Svět se v p… obrací

 8. ÚČINNOST
  Čl. CLXXXIII

  m) ustanovení čl. LXXIX bodů 1 až 6, 8, 9, 11 a 12, která nabývají účinnosti dnem 1. července
  2025.“

 9. Jo a ještě zrušit papírové zelené karty. Je to velký a k ničemu. Až to bude zapotřebí, tak se to dohledá.

  1. A čemu jako tleskáte, nic to nemění. Digitalizace je jen míň svobody. jestli mám řidičák nebo ne je úplně jedno.

   1. digitalizace je míň svobody… tak za to si běžte nafackovat, nebo lepší, přečíst si o čem digitalizace je a v čem může být prospěšná (kde jde proti úředníkovi a jeho papírové válce)… pak si ještě dostudujte a vyžadejte (jde to i přes datovku) kde všude o vás stát drží informace a pak se divte…

    1. Policie ČR používá při své práci mobilní aplikaci, kde stačí zadat základní osobní údaje a vše jim vyjede. Takže adresu trv. bydliště pokud ji máte uvedenou v OP tam zjistí rovněž

   1. Adresa na řidičáku není uvedena již spoustu let. Je tam pouze město. Pokud tam máte adresu tak máte ještě oranžovou třídílnou knížku, která je tak alespoň 20 let neplatná.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek