mobilni_telefon_za_volantem-rizeni

Řidiči stále ignorují zákaz mobilu za volantem. Nový bodový systém se tak na tento přestupek bude dívat mnohem přísněji

Od Anina Russová | Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Pavel Srp - 6. 8. 2022


Ministerstvo dopravy postupně detailněji vysvětluje podrobnosti o chystaných změnách novely silničního zákona, a tedy i bodového systému. A protože jedním z velmi častých řidičských přešlapů je používání mobilu za volantem, rozhodlo se ministerstvo, že se v rámci novely zaměří i na tento přestupek. Chystá dražší pokuty i více trestných bodů.

Podle ministerstva z policejních statistik vyplývá, že za posledních 10 let vzrostl počet přestupků týkajících se používání mobilního telefonu za volantem o téměř 50 %. A nejde jen o samotné používání mobilu, ale o to, že tento nešvar vede k nepozornosti, a to následně ke vzniku nebezpečných situací a nehod. Ostatně, nepozornost je dle policejních statistik třetím nejčastějším řidičským problémem. V oblasti nehod pak drží smutné prvenství.

Proto se resort dopravy společně s policií dohodl, že výrazně zpřísní pokuty. V současné době je na místě za telefon za volantem možné dostat pokutu maximálně 1000 Kč. Nově by to mělo být bez debat 2500 Kč. Ve správním řízení je dnes pokuta nastavena v rozmezí 1500 až 2500 Kč. Nově by se však pokuty měly pohybovat mezi 4000 a 10 000 Kč. A změní se i počet bodů. Zatímco dnes jde o takzvaný dvoubodový přestupek, po novelizaci by mělo jít o čtyřbodový přestupek.