Od ledna příštího roku čeká řidiče řada velkých změn týkající se zákonů, pravidel, ale i bodového systému. Jednou těch změn je i pojem s označením L17. Ten umožní i mladších 18 let absolvovat autoškolu a legálně řídit. Má to ale samozřejmě řadu drobných, ale velmi důležitých háčků a pravidel.
Mladí ano, ale jen s pravidly
Ministerstvo dopravy společně s řadou odborníků pracuje na tom, aby na silnicích bylo bezpečněji a klidněji. Je to poměrně těžký úkol a ke zdárnému výsledku má dle resortu dopravy pomoci i umožnění řídit také mladším 18 let. Právě pro ty je pojem L17 velmi důležitý.
Jde totiž o označení alternativního programu autoškoly a řízení, který umožní, že do výuky se budou moci přihlásit už 16letí žadatelé o řidičák. Za volant pak budou moci sednou od dovršení 17 let věku. Je ale potřeba nezapomínat na to, že žadatelé o řidičák v režimu L17 musí absolvovat totožnou autoškolu, jako kdokoliv jiný. Žádné úlevy pro ně v plánu nejsou. Spíše naopak.
Jakmile úspěšně autoškolu absolvují, musí počítat s tím, že řidičák dostanou jen na zkoušku. Tato zkušební doba bude dvouletá a ve chvíli, kdy během těchto dvou let řidič spáchá vážný přestupek s šestibodovým ohodnocením, dočká se zákazu řízení. Kromě sankci bude muset i na povinné vzdělávací kurzy. „V prvních dvou letech bude pro řidiče platit odlišný režim. Pokud spáchají jeden ze závažných přestupků, za který dostanou zákaz řízení nebo šest bodů, musejí se podrobit dvěma konkrétním školícím nástrojům – dopravně psychologickému pohovoru a školení začínajících řidičů,“ vysvětlilo ministerstvo dopravy.
Režim L17 ale také přináší povinnost mít u sebe při každé jízdě takzvaného mentora. Jde o někoho, kdo už řidičák má, a to více než 10 let. Mentor nesmí do auta sednout pod vlivem alkoholu nebo drog, takže žádný odvoz rodičů dětmi z večírků. Každý mladý řidič ale má možnost mít až čtyři mentory, kteří ovšem musí být zapsaní v jeho kartě řidiče.
„Tento mentor musí sedět vedle řidiče, pozorně sledovat provoz na pozemních komunikacích a chování řidiče, a v případě potřeby mu poskytnout radu. V posledních 5 letech nesmí být mentor zbaven práva k řízení motorového vozidla na území ČR a nesmí být ve výkonu správního trestu nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel,“ vysvětlila policie.
Všechna tato nová pravidla a opatření mají za cíl vychovávat mladé řidiče k větší odpovědnosti na silnicích a tím tak zvýšení bezpečnosti.