rychlost_180_kmh

Řidiči, kteří často porušují dopravní předpisy, mohou do auta dostat sledovací zařízení

Autor: Radim Plachý - Zdroj: RTLnieuws - Foto: Pavel Srp - 16. 4. 2023


Na silnicích platí dopravní předpisy, které se musí dodržovat. Občas to přímo na silnicích kontroluje policie, jindy jsou automatické radary nebo kamery. V Nizozemí ovšem jdou ještě dál, chtějí si posvítit na řidiče, kteří páchají přestupky opakovaně a nainstalovat jim do auta sledovací zařízení.

Nizozemským politikům dochází trpělivost s řidiči, kteří často porušují dopravní předpisy. Tamější dolní komora parlamentu takřka jednomyslně odsouhlasila návrh, který plánuje opakovaně odsouzených řidičům dát do auta černo skříňku. Nemělo by to platit pro všechny řidiče, ale jen pro ty, které určí soud. Toto sledovací zařízení má hlavně ochránit ostatní účastníky silničního provozu a pokud by takový řidič opět spáchal nějaký závažný dopravní přestupek, mohl by rovnou přijít o řidičák. „Je pro nás důležité, aby o instalaci zařízení rozhodoval soudce. Ten jediný má mít právo určit, kdo a jak dlouho bude pod dohledem,“ komentuje schválení návrhu nizozemský poslanec Van Ginneken.

Přečtěte si také:  Nechávat tažné zařízení na autě může být přestupek, za který hrozí několikatisícová pokuta

O to, aby se sledovací zařízení do aut častých hříšníků instalovalo, se zasazuje i nizozemský Fond na podporu obětí (Fonds Slachtofferhulp) a podporuje ho také tamní Centrum řidičských zkoušek (Centraal Bureau Rijexamens – CBR). „Je důležité chránit ostatní účastníky silničního provozu před takovými řidiči,“ říká ředitelka Fondu na podporu obětí Ineke Sybesma a dodává: „Když je notorickým porušovatelům dopravních předpisů zrušený zákaz řízení a vrátí se na silnice, jsou prakticky bez dohledu. Nikdo je nekontroluje. Tímto opatřením to chceme řešit.“

Aplikace z telefonu udělá kameru na dopravní přestupky. Ty bude možné rovnou odesílat policii

A jak má takové sledovací zařízení fungovat? Kromě toho, že by mělo zaznamenávat rychlost a polohu a registrovat případně její porušováním, tak má také při opakovaném porušování dopravních předpisů fungovat i jako imobilizér. Řidič by auto neměl mít možnost nastartovat. Do testovacího provozu by se mělo sledovací zařízení spustit v průběhu tohoto léta a trvat by mělo tři měsíce.

Přečtěte si také:  Předjíždění by mělo za všech okolností být plynulé, rychlé a bezpečné. Sankce za porušení pravidel jsou přísné

Vzhledem k tomu, že se zařízení instaluje do auta a nikoliv „na řidiče“, je otázkou, jak moc to podobné řidiče od porušování dopravních předpisů odradí. Půjčit si auto od partnera, rodiny nebo si koupit další, není zase takový problém. Na to, jak to nakonec bude opravdu fungovat, si tak ještě chvíli budeme muset počkat.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *