telefon-za-volantem

Aplikace z telefonu udělá kameru na dopravní přestupky. Ty bude možné rovnou odesílat policii

Autor: Radim Plachý - Zdroj: RAC - Foto: Malte Luk @ Pexels - 24. 3. 2023


Mobilní telefony se dnes už dávno nevyužívají jen k telefonování, k tomu jej dokonce někteří ani používat nechtějí. U mladých jsou to dnes zejména stroje na focení a natáčení a sdílení na sociální sítě. Ale kamera se z telefonu brzy může stát i při jízdě v autě. Telefon tak bude moci natáčet jako palubní kamera a nahrávky různých přestupků pak sdílet rovnou policii.

Na silnicích je to občas hodně divoké. Řidiči mnohdy spěchají, jsou nervózní anebo jen prostě jezdí nebezpečně. Jsou to výjimky, které potvrzují pravidlo. A proto je tu skupina lidí, která s tím chce bojovat. Například britský automobilový klub RAC (Royal Automotive Club) před pár dny informoval o nové aplikaci pro chytré mobilní telefony, která je jednoduše změní na palubní kameru. Jejím prostřednictvím bude možné nahrávat průběh jízdy a pokud jiný řidič udělá nějaký dopravní přestupek nebo by se například stala nehoda, dá se záznam rovnou poslat policistům.

Aplikace by měla být dostupná v průběhu letošního května. Její tvůrce Oleksiy Afonin ji zpřístupní zdarma. Uvedl, že telefon pak bude schopen kontrolovat provoz a pokud ostatní řidiči udělají dopravní přestupek, lze jej nahlásit policii. Ostatně i policie už o aplikací ví, Afonin s ní její vývoj konzultoval. Policie mu poradila s tím, jak by měly být videozáznamy pořizovány, aby je policie mohla následně použít jako důkaz.

V Německu nesmí mít aplikaci na upozorňování na měření rychlosti ani spolujezdec. I jemu za to hrozí pokuta

Hlídat by mělo být možné překročení maximální povolené rychlosti (jakým způsobem a mechanismem to aplikace pozná, není jasné), ale i průjezdy na semaforech na červenou, nepoužívání ukazatelů směru, nebezpečnou jízdu, špatné parkování či používání mobilního telefonu za jízdy.

Kamera může nahrávat při jízdě, ale odeslat pořízené záběry bude možné až po zastavení. Důvodem je fakt, že řidič nesmí za jízdy manipulovat s telefonem ani ve Velké Británii. Aby se záznamy odeslaly, bude muset řidič stisknout nahrávací tlačítko (klidně i v průběhu nebo po spáchání přestupku), pokud by tak neučinil, záznamy se samy po půl minutě mažou.

O tom, jestli se aplikace z Velké Británie rozšíří i do jiných zemí, se zatím nic neříká. Vzhledem k tomu, že kamer je na silnicích už dost, trochu doufáme, že nikoliv. Bezpečnosti na silnicích to nijak nepomůže a naopak to v lidech může probudit „práskačství“. Lepší by bylo, kdyby na silnicích byla preventivně vidět policie, ale ta má málo lidí. Je to vlastně tak trochu začarovaný kruh…

Štítky: , , , , ,

9 názorů na “Aplikace z telefonu udělá kameru na dopravní přestupky. Ty bude možné rovnou odesílat policii”

 1. Já bych to jako práskačství snad ani nebral. Ježděme podle zákona a nebudou se muset vymýšlet podobný ptákoviny. S tím malým … je to právě naopak, neustálý nedodržování pravidel dělají jen chroničtí frustráti, kteří fakticky za volant nepatří a takto by se jen jejich odchod do pěší zóny urychlil.

  1. A jste flustrate vedom, ze kazdy nekdy neco porusi a ze zo bude slouzit jen obohaceni statu? Vy umite zipovat, jezdita davat prednost na dalnici? Jste si jisty, ze vzdy vse dodrzite? Pochybuji

 2. František R.

  Tahle „fízlovina“ nadělá z lidí akorát hyeny a každý zamindrákovaný ubožák s malým (oIo) si bude dokazovat jaký je najednou chlap .. lidi si svobodu opravdu nezaslouží když si sami na sebe pletou z ho*na bič 😡👎

  1. práskačství, hyeny? Když je utajených dopravních policistů málo, jak jinak si slušný člověk, který se v provozu pohybuje podle toho, jak udělal řidičský průkaz, zaslouží to, aby to dělali i ostatní? Úkolem řidiče je předvídat, ale dle vlastních zkušeností 9 z 10 „řidičů “ je nepředvídatelných. Řídí se pravidlem sebestřednosti, a ti „ubožáci“ jim vlastně překážejí. Chybí tady řád, pravidla a hlavně kontrola. Znám takové, co tady tak jezdí, a když jedou na dovolenou, za hranicemi naší země jsou z nich úplně jiní řidiči…

  2. Ale tohle by snad nebylo jen na „banalni“ prestupky. Nedavno jsem jel obci, kolem 55 km/h. Ve zpetnem jsem videl, jak se ke me riti stara A3 (musel jet vice jak 90kou). Neslo predjet, v protismeru auta (jinak plna a zakaz predjizdeni, ale tohle by ten tupec neresil). Dojeli jsme na kruhac a ten zm.tek to struhnul pres protismer a malem boural auto, ktere ke kruhaci prijizdelo. Tady bych to klidne pouzil, ani bych se nestydel…

 3. Když vylezu z bytu, pohybuji se po obci, vjedu, vyjedu jsem na kameře, sleduje se mobil, kde jsem strčil kartu. Aby se jeden bál křivě se podívat.

  1. Vidíte a to můžeme být rádi, že jsme v demokratické zemi.. Vemte si třeba Čínu, S. Koreu, Rusko.. Tam aby se jeden bál nadechnout.. U nás jste sice na záznamech, ale jako náhodný „objekt“ např v pozadí videa natočeného sousedkou, která pořizuje záznam svých dětí na houpačce..
   Navíc u nás soudy rozlišují co je a co není oprávněně pořízený záznam.. Je třeba být bedlivý a sledovat i moc zákonodarnou (aby se něco nezměnilo), ale spát můžeme v klidu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru