sygic_navigace-telefon

V Německu nesmí mít aplikaci na upozorňování na měření rychlosti ani spolujezdec. I jemu za to hrozí pokuta

Autor: Radim Plachý - Zdroj: topspeed.sk, Ad.nl, ADAC - Foto: Sygic - 1. 3. 2023


Spousta řidičů rád využívá navigační aplikace, které je kromě navádění k cíli upozorňují i na policejní hlídky, měření rychlosti a podobně. V Německu je ovšem upozorňování na měření rychlosti (ať už aktuální radarové anebo dlouhodobé v podobě úsekového měření) zakázané. Používat takovou aplikaci nesmí řidič, ale teď už podle soudu ani spolujezdci. Pokud takovou aplikaci používat budou, hrozí jim pokuta. Tu první už soud posvětil.

Podle rozsudku německého Vrchního zemského soudu (spisovou značku má: AZ 2 ORbs 35 Ss 9/23) v Karlsruhe nesmí využívat aplikace, které by upozorňovaly na to, kde se měří rychlost ani spolujezdec. Pokud by měl aplikaci zapnutou, i když sedí třeba na zadním sedadle, a policie to zjistila, hrozila by mu pokuta až 100 eur. 

Uvedený soudní spor se týkal přestupku z ledna 2022, kdy policie zastavila 64letého řidiče, který byl podezřelý ze spáchání dopravního přestupku. Řidič měl v Heidelbergu překročit nejvyšší dovolenou rychlost. Policisté při následné kontrole zjistili, že spolujezdec měl ve svém telefonu spuštěnou aplikaci, která na měření rychlosti upozorňovala (nejde mi do hlavy, proč ji tedy řidič i tak překročil?), a udělila mu na místě blokovou pokutu ve výši 100 eur. Spolujezdec ovšem pokutu odmítl zaplatit, takže se případ dostal k výše zmíněnému soudu. A ten pokutu potvrdil.

Štítky: , ,

15 názorů na “V Německu nesmí mít aplikaci na upozorňování na měření rychlosti ani spolujezdec. I jemu za to hrozí pokuta”


 1. TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
   
  Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte přímo z aktuálně dostupných aut.
   
  Chci operativní leasing!
   
 2. tak tohle je neuveritelni, pravda pokuta za vsechnop, v USA jse vam vsichni vysmejou.Tam nic takoveho neexistuje,hele jedes rychle a policajt te zastavi.Tak ja ma clovek uzivat applikaci jako Waze, vsechny applikace vas uporzoni ze ve predu je hlidka.A kdyz chci jse podivat do Francie, tak mam uzivat ty stare mapy papirove?Potrebuju GPS,abych nebloudil.Jo pravda ,lidi tak palim zpatky do usa, tu je to hruza zit.

 3. Tady přece nejde o nějakou bezpečnost.Za tu se dá skrýt všechno,i bezohledný výběr peněz za každou cenu Z něčeho ten stát ty krimigranty živit musí a financovat válku na Ukrajině rovněž A finance docházejí,tak je třeba hledat nové cesty,jak ovčanům obrátit kapsy naruby.

  1. Německo zavedlo místo celníků na hranici speciální policejní útvar a hlídá v civilních autech a prohledává přijíždějící české turisy. Vítejte v EU. Nebo chtějí EU rozložit?

 4. Jiří Zima

  To je úplně postavené na hlavu. Vždyť v Německu rozhlasové stanice např. Antenne Bayern pravidelně hlásí, kde se měří rychlost. Mají na to specielní formulaci „Es wird geblitzt“.

 5. Nevím, jak by to policajt zjistil. V autě nemá co dělat a telefon se zapnutou navigací mu může ukázat jen hlupák. Dobře, že to víme a zařídíme se podle toho.
  Antiradar je potřeba dobře skrýt.

 6. Německo se toho nacismu nikdy nezbaví, o nějaké svobodě to jsou jen kecy. A u nás taky žádná dávno není, chvilku byla v devadesátkách, ale to už je nenávratně pryč. Teď nás ovládá fašistická Unie, kterou de facto řídí Německo. Co se nepovedlo Hitlerovi zbraněmi, to se jim povedlo teď prostřednictvím tohohle EU diktátu.

 7. Leos Konecny

  Jako ze policie prohleda telefon? To jako asi ne sorry, myslim ze toto uz je v rozporu se svobodou ne.

 8. V německu má policie možnost prohledat soukromý telefon? Proč jim ho dával…existuje snad presunkce neviny, tj. pokud policie neprokáže, že měl na svém zařízení danou aplikaci s aktivovanou zakázanou funkcí, tak musí předpokládat opak…nebo se pletu?

  1. já jsem někde četl, že ten mobil předložit musí, ale jen jsem to četl, nevím jak je to v realitě

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru