Zdroj: Wikimedia Commons

Nejčastější oficiální příčinou dopravních nehod je všude na světě překračování maximální povolené rychlosti. Policisté se sice na takové chování řidičů zaměřují a následně jej často hodnotí jak pokutou, tak trestnými body, ale vzhledem k tomu, že si z toho velká spousta řidičů hlavu nedělá, efekt to moc velký nemá. V Estonsku možná přišli na zajímavý nápad, jak ty, kteří příliš spěchají, zpomalit. Tamní policie nebude přitvrzovat v rozdávání pokut, právě naopak. Výtečníky, které pro vysokou rychlost zastaví, nechá „prostě vychladnout“.

Dle webu Err, který informaci přinesl, nepůjde o standardní postih za vysokou rychlost, ale o nový způsob provádění dopravně bezpečnostních akcí. Ten spočívá v tom, že když policisté přistihnou rychle jedoucího řidiče, dostane na výběr. Buď zaplatí pokutu, nebo si počká na parkovišti. To čekání, respektive jeho doba se bude odvíjet od toho, jak rychle řidič jel. Pokud rychlost překročil do 20 km/h, bude odstaven na 45 minut. Pokud ale překročí rychlost až o 40 km/h, počká si už hodinu.

BESIP: Mladí řidiči ročně usmrtí na 100 lidí, problémem je nezkušenost, rychlost a řízení pod vlivem alkoholu a drog

Policisté už tento systém vyzkoušeli a velmi si ho pochvalují. Ovšem nutno dodat, že ne každý řidič dostane takto na výběr. Ti, kteří jsou za rychlost nebo jiné přestupky trestání často, mají smůlu. Pokutu zaplatí bez možnosti čekání. Ti, kteří se výjimečně zamysleli s nohou na plynu a nejsou častými hříšníky, budou moci zpytovat svědomí při čekání.

A důvod, proč policisté v Estonsku k takovému kroku přistoupili? Vlastně úplně jednoduchý. Z jejich vlastní zkušenosti vyplývá, že někteří řidiči považují rozhovor s policií a řešení přestupku za ztrátu času, kterého nemají dostatek. Proto je jejich odstavení nejspíš účinnější než všechny pokuty světa. Navíc čas strávený na parkovišti možná některé opravdu uklidní a ti si pak uvědomí, že spěchat se jim nemusí vyplatit.