Dva řidiči, dva pokusy o ujetí policii a také dva zákazy řízení, které měly mít platnost ještě dlouhé roky. V jednom případě pak dokonce jeden z hříšníků ani nikdy nevlastnil řidičák. Není se tedy co divit, že se s policií nechtěli moc vybavovat.

Pokus o ujetí rozbahněným polem

První z řidičů na sebe upoutal pozornost zábřežských policistů začátkem září neobvykle hlučným výfukem. Policisté se proto rozhodli řidiče Chevroletu, který právě opouštěl kruhový objezd v Zábřehu a mířil na Postřelmov, zkontrolovat. Vydali se tedy za vozidlem a za použití světelného i zvukového výstražného znamení se jej snažili přimět k zastavení. Řidič však místo brzdy sešlápl plyn, bezohledně začal předjíždět vozidla jedoucí před ním a ohrožovat i ta v protisměru. Když už nevěděl kudy kam, odbočil na polní cestu a po chvíli i s vozem zmizel v kukuřici. Bylo ale po dešti, a tak daleko nedojel. Zhruba po čtyřiceti metrech mu nezbylo, než vozidlo opustit a dál pokračovat po svých.

V tu chvíli ještě neměl tušení, že už jej na druhé straně pole netrpělivě vyhlíží další hlídka. Policisté, kteří vozidlo pronásledovali, v něm zastihli už jen mladou ženu. Když se jí zeptali, kdo vozidlo řídil, snažila se jim namluvit, že je jen stopařka a řidiče nezná.

Důvodů, proč se vyhnout silniční kontrole, měl třicetiletý muž, kterého policisté zadrželi, hned několik. Kvůli opakovaným případům nerespektování zákazů řízení na něj byl vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Kdyby respektoval předchozí soudní rozhodnutí, za volant by usedl nejdříve v polovině května roku 2027. Ještě předtím by ale musel absolvovat autoškolu, protože nikdy nebyl ani držitelem příslušného řidičského oprávnění. A aby nechybělo, řídil zřejmě pod vlivem drog. Měl totiž pozitivní test na amfetamin.

Přečtěte si také:  Na prodej je půlka Chevrolet Corvette. Předek uletěl při nehodě

Zkusil z kontroly doslova vycouvat

Na dalšího řidiče, který chtěl před silniční kontrolou doslova vycouvat, natrefili policisté v neděli 6. září 2020 jen pár minut po půlnoci u Studené Loučky na Mohelnicku. Řidiče protijedoucího vozidla policisté nejprve za použití světelného výstražného znamení dávaného ze služebního vozidla zastavili. Jakmile ale opustili vozidlo a chtěli provést kontrolu, zařadil řidič zpátečku a z místa se snažil v rychlosti vycouvat. Nezastavil se ani před hrozbou namířených střelných zbraní, kterou policisté využili jako donucovacího prostředku k zastavení vozidla.

Policisté jen chtěli upozornit řidiče, že nesvítí. Ten začal zběsile ujíždět Prahou a nakonec vyskočil za jízdy z auta

V rychlocouvání ale nebyl příliš zručný. Přibližně po dvou stech metrech najel s Jeepem do příkopu, narazil do stromu a vůz přetočil na střechu. Po havárii, ze které vyvázl bez zranění, se snažil z vozidla dostat dveřmi spolujezdce. To už ale skončil v rukou policistů. Při komunikaci s ním bylo mužům zákona hned jasné, že důvodů, kvůli kterým se mu nehodila silniční kontrola, bylo více.

Jednak mu byl opakovaně soudem uložen zákaz řízení všech motorových vozidel, a to s platností až do konce února 2027, a navíc jevil známky podnapilosti. Dechové zkoušce se ale podrobit nechtěl. Nyní je vedle několika přestupků proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu důvodně podezřelý také z trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za jehož spáchání mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.