nehoda-skoda-1

Vždy nás překvapí, čeho všeho jsou někteří řidiči schopni, a jen doufáme, že je nikdy nepotkáme na silnici. Obzvlášť mladý řidič ze Zlínského kraje je ukázkou toho, jak je český právní systém bezzubý. Policie zveřejnila příběh řidiče, kterého jen za poslední tři měsíce za volantem zastavila hned jedenáctkrát. Pokaždé ukázal test při kontrole přítomnost drog v těle. V některých případech ale řidič odmítl převoz do nemocnice na krevní testy. A to jeho potrestání výrazně prodloužilo a právě díky tomu mohl po celé tři měsíce dál jezdit. A hlavně bourat.

První nehodu způsobil v červenci ve Vizovicích. Další jen před pár dny, když nezvládl zatáčku a se svou Škodou Felicii čelně naboural do řidičky v octavii. Jen shodou náhod se při nehodě nikomu nestalo nic vážného. Podle prvních policejních odhadů je škoda na obou autech asi 100 000 Kč. A jak je u tohoto „řidiče“ zvykem, i v tomto případě byl pod vlivem drog.

Přečtěte si také:  Alkohol s drogami zvyšuje riziko nehody až 200x

Problémové zákony

Mladý řidič, který dopravní nehodu s největší pravděpodobností zavinil, není pro policisty žádným nováčkem. Problém ale je, že testy, které probíhají na silnici v rámci kontroly, se mohou mýlit. Proto policisté vždy řidiče žádají ještě o odběr krve, který může přítomnost drog či alkoholu potvrdit nebo vyvrátit. Ve chvíli, kdy k testu dojde, je jeho vyhodnocení během na dlouhou trať.

Pokud ale řidič odmítne, hrozí mu sedm trestných bodů, pokuta až 50 000 Kč a zákaz řízení. A to je menší trest, než v případě pozitivního testu na alkohol nad hranicí 1 promile. Pak už jde o trestný čin a hrozí vězení.V případě drog toto neplatí.

Co ale s těmi, kteří si z nějakých pokut či zákazů vůbec nic nedělají? V případě mladíka z tohoto příběhu to snad už bude mít dobrý konec. Dotyčný je krom toho všeho ještě podezřelý ze spáchání trestných činů krádeže, neoprávněného užívání cizí věci a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což mu hrozí asi rok ve vězení.

Přečtěte si také:  Měli jste nehodu v zahraničí? Poradíme, co byste měli dělat a na co byste si měli dát pozor

Jenže než ho policisté z toho všeho mohli obvinit, museli počkat na celou řadu expertíz a posudků. A stále nemají v ruce úplně všechny. A tak je to vždy. Policisté sice mohou na silnici chytit opilého řidiče, ale než mu jeho opilost dokáží, trvá to nesmírně dlouho a bez nevyvratitelných důkazů bohužel nemůžou nic dělat. Tento druh řidičů navíc ví, že auto na řidičák nejezdí, takže i když jim ho policisté zabaví, mohou se snadno na silnici vrátit. A stejně jako v případě popsaném výše mohou dál ohrožovat všechny okolo.