Mobilní telefony už jsou nedílnou součástí našich životů. Nebudeme řešit, jestli je to dobře nebo ne, ale faktem je, že za volant mobil prostě nepatří. Bohužel jsou to ale právě mobilní telefony, respektive jejich používání během řízení, které řidičům ubírají pozornost, následkem čehož vznikají velmi závažné dopravní nehody. Lexus se rozhodl ukázat, jak to ve skutečnosti vypadá, když řidič vezme do ruky mobilní telefon a co všechno se za tu dobu může stát.

Přečtěte si také:  Google si nechal patentovat systém, který může řidiči zabránit v používání mobilního telefonu za jízdy

Dlouhé sekundy

Zkuste se na chvilku zamyslet nad tím, jak dlouho odvrátíte zrak od provozu kolem, když za volantem vezmete mobil do ruky. A neříkejte, že to neděláte. Dělá to bohužel opravdu každý. Dvě sekundy? Jen mžik? To si mysleli i účastníci pokusu, který připravila automobilka Lexus.

Ve skutečnosti je totiž ten čas mnohem delší, konkrétně průměrně 4,6 sekundy. Tedy necelých pět sekund, kdy se v jedoucím autě věnujeme mobilu a ne provozu. Pořád si to neumíte představit? Pak je dobré vědět, že za tu dobu rychlostí 88 km/h přejedete celé fotbalové hřiště.

V rámci pokusu posadil Lexus účastníky do modelu NX, který měl ale na všech oknech elektrochromatickou fólii. Díky ní je možné mít z auta normální rozhled v mžiku řidiče i posádku zcela oslepit a zneprůhlednit okna. A to přesně Lexus udělal a to na 4,6 sekundy.

Přečtěte si také:  Cyklistka vyrazila na projížďku po dálnici D5. Dostala nejvyšší možnou pokutu

Děsivý zážitek

Řidiči o tom nevěděli, nečekali, že se to stane a už vůbec nečekali, že během těch necelých pěti sekund jim do cesty organizátor testu postaví zeď, pošle motorkáře, chodce nebo zvíře. Naštěstí jen z papundeklu. I tak se všichni nakonec shodli, že jde o děsivý zážitek, shodli se také, že nečekali, že ten čas, po který se dívají do mobilu, je tak dlouhý a až při tomto testu jim došlo, co všechno se vlastně může stát.

Mysleme na to i v běžném provozu a pokusme se nechat mobil ležet. Za tu bezpečnost nás, ale i ostatních to rozhodně stojí.

Přidat komentář