Dopravní nehody bohužel patří k motoristickému životu. Každý řidič by si ale měl uvědomit, že po nehodě má jisté povinnosti, které musí ze zákona splnit. A je jedno, jestli je viníkem nebo není. Tyto zákonné povinnosti ale zcela ignoroval řidič Volva, který nedobrzdil kolonu na dálnici D1 a naboural čtyři auta. I přes hustý provoz se mu z místa nehody podařilo ujet. Policisté teď hledají jak jeho, tak případné svědky či další poškozené.
Zbaběle se procpal kolonou
Policisté často upozorňují na naprostou nutnost dodržování bezpečného rozestupu, protože těch pár metrů může zabránit dopravní nehodě, zraněným, škodám, kolonám, a nakonec samozřejmě i smrti. Ovšem ne každý řidič si toto pravidlo uvědomuje, možná i proto, že jej nejde pokutovat. A kdyby toto pravidlo býval dodržoval řidič Volva na D1 u Brna, nemusel se teď bát toho, že bude platit vysokou škodu, že přijde o řidičák a že bude platit pokutu.
Podle Davida Chaloupky, krajského tiskového policejního mluvčího zatím neznámý řidič nedobrzdil kolonu a naboural čtyři auta před ním. „Místo toho, aby začal nehodu řešit, nabourané vozy objel a z místa zbaběle zmizel. Nepřesvědčil se před tím ani o tom, jestli další účastníci nehody nejsou zranění a nepotřebují poskytnutí první pomoci,“ řekl Chaloupka.
„Policisté proto žádají další řidiče a svědky, které musel tento nezodpovědný šofér s vozem nabouraným na přední část míjet, aby se jim ozvali na lince 158. Pomoci by jim mohly také záznamy z palubních kamer, na kterých může být vozidlo s řidičem zachyceno,“ dodal. Řidiči hrozí pokuta až 5000 Kč, sedm trestných bodů a až půlroční zákaz řízení. V případě, že by při nehodě došlo ke zranění by ale šlo o trestný čin s až několikaletým pobytem ve vězení.
Poradíme, jak se zachovat u nehody a kdy k ní není potřeba policie
Pomoc i řešení jsou povinnost
Dopravní nehodou jsou zasaženi jak viníci, tak oběti, tak také svědci. Ať už patříte do kterékoliv této kategorie, je vaší povinností u nehody zastavit, zjistit, kdo potřebuje pomoci, kde je zraněn a také označit místo nehody. Myslete i na svou bezpečnost, vždy mějte oblečenou reflexní vesto a dávejte dobrý pozor na okolní provoz. Pokud jsou na místě zranění, je nezbytné ihned volat záchrannou službu nebo linku 112. Poté musí dle zákona následovat i oznámení na policii.
Pamatujte, že jako účastník nehody můžete opustit místo dopravní nehody jen tehdy, pokud jdete nehodu ohlásit na policii. „Doporučujeme získání a výměnu základních informací, tedy registrační značky vozidel, kontakty na řidiče, kontakty na svědky, pojišťovnu, máte-li možnost, vše si nafoťte. Vyplňte si před příjezdem policie „Záznam o dopravní nehodě“ a proveďte do něj nákres nehody v okamžiku střetu,“ popsali před nedávnem karlovarští policisté.
A dodali: „Na vyzvání policie máte povinnost předložit doklady, podrobit se dechové zkoušce na alkohol, testu na drogy, podrobit se lékařské prohlídce a odběru krve apod. O nehodě máte právo vypovídat později, předtím samozřejmě můžete být především ošetřeni. Při výpovědi o dopravní nehodě uvádějte jen to, co s jistotou víte. Protokol o dopravní nehodě si přečtěte a pokud vám je něco nesrozumitelného, zeptejte se a požádejte o případná doplnění, zapsání námitek. Ptejte se na pro vás potřebné informace – kam odvezli zraněné, zda můžete pomoci, co bude s vozidlem, jaké budou další kroky, podmínky odtažení vozidla apod.“