Co nejdříve oddělit zrno od plev. Jako by přesně takový záměr měli pořadatelé Rallye Dakar. Hned při 2. etapě si posádky poprvé okusily písečné duny. Rozdíly po čtyřech stech měřených kilometrech začaly naskakovat a účastníci pěkně třídit. Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing se ale blýsknul, když jako nejlepší český účastník projel cílem na pátém místě. To kvůli potížím s řízením doslova urval silou.
Posádka Fatboye do druhé etapy vyjížděla z jedenácté pozice, přestože v úvodním dílu skončila dvaatřicátá. Kolomý využil žolíka, kterého získal za své loňské umístění v elitní desítce. Díky němu teď mohl startovat za aktuální top ten. „Byla to obrovská pomoc. Zezadu bychom jen těžko stahovali minuty, které jsme nabrali v první etapě. Věděli jsme, že musíme fičet a především, že na to máme,“ vysvětlil Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing.
Před měřenou zkouškou druhého dílu dakarské pouti kamiony musely zvládnout třísetkilometrový přejezd. Teprve pak odstartovalo ostrých čtyři sta kilometrů. Během nich posádky prvně otestovaly své speciály v písečných dunách. Ty přišly až v samotném závěru etapy v klasické oblasti šedých dun Nihuil. „Duny byly těžké, museli jsme asi čtyřikrát couvat, abychom je přejeli. Chvíli jsme se zdrželi, než jsme našli správnou stopu,“ popsal Kolomý.
Druhý díl měl být ale především o rychlosti. Pořadatelé už dopředu mluvili dokonce o nejrychlejší rychlostní zkoušce letošního ročníku. „Rozhodně se nemýlili, stále jsme jeli speed limit, tedy než ke konci přišly duny,“ potvrdil pilot Martin Kolomý.
Možná právě rychlost v tvrdém terénu mnozí podcenili. Na trati se, ať už kvůli technickým problémům nebo nehodám, zastavila řada konkurentů. Do cíle dojelo pouze sedmačtyřicet posádek. „Viděli jsme shořelé auto, ale bohužel také na boku ležícího vítěze první etapy Merdějeva. Zrovna u něj nás mrzí, že vypadl tak brzy. Je to fajn chlap, kterému bych přál, aby s námi zůstal déle,“ netajil se kopilot „tlouštíka“ René Kilián.
Kolomému ale tentokrát přálo štěstí. Do cíle přijel jako nejlepší český pilot na pátém místě. Na vítězného Holanďana De Rooye ztratil lehce přes dvacet minut. „Bylo to vydřené páté místo. Trochu nás trápí řízení. Třeba řečiště jsem jel úplně bez serva, takže jsem si pořádně máknul. Naštěstí jsme v cíli a je super, že jsme zajeli takový výsledek,“ byl spokojený Martin Kolomý.
Přestože problémy se nevyhnuly ani českým kamionům, tak právě z českých táborů a především z těch s podporou Gyrtech přišly dobré zprávy, že až na Kazberuka etapa nikoho nepohltila a všichni pokračují dál.
Do průběžného vedení se dostal vítězný Holanďan De Rooy. Sestavě týmu Tatra Buggyra Racing patří čtrnáctá příčka. „Jsem spokojený auto jede výborně, takže ještě chceme ukázat, co v něm opravdu je,“ řekl Kolomý.
Úterní 3. etapa posádky vyveze ze San Rafael do San Juan. V součtu na jezdce čeká 596 km. Měřená speciálka má tentokrát 301 km. „Opět uděláme maximum pro to, abychom se přiblížili čelu. Snad nám bude přát štěstí,“ dodal Martin Kolomý z týmu Tatra Buggyra Racing.
Výsledky – 2. etapa (400 km): 1. De Rooy (NED) Iveco +3:58:17, 2. Shibalov (RUS) Kamaz +13:20, 3. Van Vliet (NED) MAN +15:09, 4. Stacey (NED) Iveco +22:43, 5. Kolomý (CZE) Tatra Buggyra +23:14, 14. Loprais (CZE) Tatra +45:09, 20. Tománek (CZE) Tatra +1:10:11, 25. Vildman (CZE) Liaz +1:27:18, 26. Ardavičus (KAZ) Tatra +1:41:54, 33. Valtr (CZE) Liaz +2:09:55, 36. Vrátný (CZE) Tatra +2:20:40.
Celkově: 1. De Rooy (NED) Iveco +6:46:42, 2. Van Vliet (NED) MAN +13:57, 3. Shibalov (RUS) Kamaz +18:52, 4. Stacey (NED) Iveco +29:19, 5. Nikolaev (RUS) Kamaz +31:27, 7. Loprais (CZE) Tatra +43:46, 14. Kolomý (CZE) Tatra Buggyra +57:50, 20. Vildman (CZE) Liaz +1:47:23, 23. Ardavičus (KAZ) Tatra +1:56:43, 24. Tománek (CZE) Tatra +2:00:27, 28. Valtr (CZE) Liaz +2:17:40, 34. Vrátný (CZE) Tatra +2:51:36.
Tisková zpráva/-PS-