big_shock_Racing-rallye_dakar-2022

Rallye Dakar 2022: Macík se Šoltysem už si v Džiddě vyzvedli kamiony „Karla“ i „Arnošta“

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Big Shock! Racing -  27. 12. 2021


Vše se vyvíjí podle plánu. Výprava týmu Big Shock! Racing dnes po poledni spolu s dalšími českými závodníky přistála v Džiddě, kde už 1. ledna odstartuje 44. ročník Rallye Dakar. Sedlčanský tým je na nejnáročnější motoristický závod připraven lépe než kdy dříve. Na trať se tentokrát vydají dvě posádky v nepřehlédnutelných žlutočerných kamionech.

K tradičnímu pilotovi Martinu Macíkovi, kterému se podařilo na Rallye Dakar 2021 vybojovat cennou 4. pozici, se přidává Martin Šoltys. Ten během posledního ročníku obsadil 10. místo. Členové týmu Big Shock! Racing hned po přistání v Džiddě naskočili do dakarského rytmu a pustili se do práce, aby stihli všechny předstartovní povinnosti. Čas zbývající do novoročního prologu je přesně rozplánovaný a každý ví, co má dělat.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2023: Martin Prokop s Viktorem Chytkou skončili v celkovém pořadí na 6. místě

Z přístavu na shakedown a přejímky

V místním přístavu už na tým Big Shock! Racing čekaly týmové kamiony, bydlík i doprovodná vozidla Iveco, která povezou náhradní díly. Technika se do Saúdské Arábie z Marseille plavila několik týdnů. Pro český tým bylo přistání po 9hodinovém letu z mrazivé Prahy do vyhřáté Džiddy mírným teplotním šokem. Na aklimatizaci však nebyl prostor. Výprava se přímo z letiště vydala vyzvednout vozidla.

„Zatím se zdá, že auta plavbu přestála v pořádku. Zjistili jsme jen, že na servisním MANu nám někdo utrhl zadní podjezďák, ochranou rampičku, kus železa. Ale to byl jediný problém, na který jsme zatím přišli. Jinak nic zásadního,“ popisoval Martin Macík cestou z přístavu.

Celá týmová kolona se ještě zastavila cestou na dotankování paliva a pak už se rozjela rovnou k bivaku. Tam část výpravy zakotví a hned v úterý se pustí do příprav na středeční shakedown, kde posádky poprvé dostanou možnost otestovat speciály v místním terénu.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2023: Nejkratší etapa letošního závodu vynesla Macíkovi 4. místo

Čtvrtek pak bude vyčleněn na finální technické doladění strojů před pátečními technickými přejímkami. Dakar zostra odstartuje hned na Nový rok. Úvodní prolog vedoucí z Džiddy do města Ha’il bude v soutěžní kategorii kamionů čítat 834 kilometrů, z nich bude 19 měřených.

Už se těšíme na trať

„Upřímně, těším se, až Dakar konečně začne. I když víme, že nás to bude hodně bolet. Já doufám, že mi částečně pomůže poctivá fyzická příprava. Ale potřebuji se před startem ještě pořádně vyspat a odpočinout si. Předpokládáme, že tento Dakar bude náročný hned od začátku,“ říká pilot Martin Macík, kterému budou v kabině sekundovat osvědčení spolujezdci – navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda.

https://www.facebook.com/martinmacikjr/posts/460286248784341?__cft__[0]=AZU03jHLa9wsY4D3UIPJKtSrOEwBsTpNUZA0l5IOy6l_bftAZ3A3tOU0CpYxzzn7wjMrGcdLMRmS6jN3c3RX7lgLccW1JMKChp-sMjh4UYjTdNKeUj5wq35vg0aw565BUVqcfgUOHJqoIToDKJ1iNFXq&__tn__=%2CO%2CP-R

A podobně je na tom i jeho týmový kolega. „Na Dakar už se těším. Čas před odjezdem je vždycky nervóznější, přemýšlíme, jestli jsme všechno zabalili, na nic nezapomněli. Takže jsem rád, že už jsme v pořádku v Saudské Arábii a Dakar brzy odstartuje,“ říká Martin Šoltys, jehož posádku bude navigovat Roman Krejčí a o techniku se postará palubní mechanik Jakub Jiřinec.

Přečtěte si také:  Nová Škoda Fabia RS Rally2 se naostro objeví tento víkend na FIA Mistrovství světa v rally na Rallye Monte-Carlo

I přes nabitý program však v týmu Big Shock! Racing panuje první den po příletu do Džiddy dobrá nálada, pořízeny jsou místní SIM karty pro lepší spojení, Martin Macík se shledal se svým tabletem, zapomenutým v letadle, a všechny potěšily hamburgery v místním rychlém občerstvení.

Štítky: , , , , , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *