Rallye Dakar 2018: Peugeot 3008DKR Maxi po první dlouhé etapě získal vedení a tři nejlepší časy

Autor: Tisková zpráva - 8. 1. 2018


Opravdový Dakar začal až druhou etapu, v níž se jezdci vydali na první dálkovou etapu v délce 278 km kolem peruánského města Pisca. Terén zahrnoval dramatickou pouštní krajinu s velkými písečnými dunami stejně jako úchvatné výhledy na pobřeží a 90 % jízdy probíhalo mimo zpevněné cesty. Mnoho soutěžících v těchto náročných podmínkách odpadlo, nikoli však posádky vozů PEUGEOT 3008DKR Maxi, které dojely na prvním, druhém a třetím místě. Dva francouzské vozy nyní zaujímají první dvě místa v celkovém pořadí.

Etapu vyhrál Cyril Despres. Stalo se tak podruhé v jeho dakarské kariéře: zásluhu na tomto úspěchu mají schopnosti jeho navigátora Davida Castery, který jej dokázal bezchybně provést složitým terénem. Jsou teď vedoucí posádkou soutěže v celkovém pořadí před svými týmovými kolegy Stéphanem Peterhanselem a Jean-Paulem Cottretem.

Peterhansel/Cottret měli bezvadný den, když dojeli druzí v etapě, a nyní jsou také na druhém místě v celkovém pořadí s odstupem půl minuty za svými týmovými kolegy.

Těsně pod pódiovým umístěním jsou na čtvrtém místě v celkové klasifikaci Sébastien Loeb/Daniel Elena. Završili trojici nejlepších časů vozů PEUGEOT v této etapě a nyní už s dokonale spolehlivým vozem rychle stoupají po žebříčku.

Carlose Sainze a Lucase Cruze zdržela Lucasova nevolnost, ale v náročných podmínkách dosáhli šestý nejlepší čas v etapě a posunuli se na 10. pozici celkového pořadí i přesto, že museli vyměnit dvě kola poté, co se pneumatiky uvolnily z ráfku.

KLASIFIKACE VE 2. ETAPĚ:

1. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, 2 hod 56 min 51 s
2. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +48 s
3. Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (MCO), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +3 min 08 s
4. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, +7 min 26 s
5. Orlando Terranova (ARG)/Bernardo Graue (ARG), Mini 4WD, +12 min 53 s
6. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, +13 min 09 s
7. Mikko Hirvonen (FIN)/Andreas Schulz (DEU), Mini 2WD, +13 min 50 s
8. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, +14 min 51 s
9. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, +15 min 04 s
10. Ronan Chabot (FRA)/Gilles Pilot (FRA), Toyota 4WD, +16 min 13 s

KLASIFIKACE PO 2. ETAPĚ:

1. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, 3 hod 21 min 18 s
2. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +27 s
3. Giniel de Villiers (ZAF)/Dirk von Zitzewitz (ZAF), Toyota 4WD, +5 min 44 s
4. Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (MCO), PEUGEOT 3008DKR Maxi, +6 min 09 s
5. Nasser Al Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Toyota 4WD, +12 min 15 s
6. Orlando Terranova (ARG)/Bernardo Graue (ARG), Mini 4WD, +12 min 50 s
7. Mikko Hirvonen (FIN)/Andreas Schulz (DEU), Mini 2WD, +12 min 50 s
8. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP), PEUGEOT 3008 DKR Maxi, +13 min 12 s
9. Martin Prokop (CZE)/Jan Tománek (CZE), Ford 4WD, +14 min 32 s
10. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Michel Perin (FRA), Toyota 4WD, +17 min 43 s

Slova jezdců

Cyril Despres (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 308), 1. ve 2. etapě/1. v celkovém pořadí: „Byla to obtížná etapa, neboť duny byly docela vysoké cestou nahoru i dolů. Byl tam také velmi jemný písek: míjeli jsme tři nebo čtyři vozy, které uvízly, a zahlédli jsme pár nehod. To jsou však rizika, která na Dakaru prostě musíte očekávat. Bylo to poprvé, kdy se náš Maxi dostal v rámci soutěže do těchto otevřených prostor, které při testování doopravdy nezažijete, a vůz pracuje velmi dobře. David rovněž odvedl skvělou práci při navigování a nenechal se zmást spoustou stop od vozů jedoucích před námi. Naše strategie se nám prozatím osvědčila, ale zítra bude další den.“

Stéphane Peterhansel, (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 300), 2. ve 2. etapě/2. v celkovém pořadí: „Měli jsme dobrý den, ale nebyl bez chyb: třikrát jsme se museli vracet při hledání kontrolních bodů, což nás stálo několik minut. Jinak to byla krásná etapa s několika velkými dunami, spoustou ježdění mimo cesty a překrásnou scenérii podél pobřeží. Nejobtížnější byla zcela určitě navigace, ale já mám raději etapy, jako byla tato, než etapy typu včerejší: tohle jsou opravdové dakarské etapy. Ukázali jsme, že bojujeme.“

Sébastien Loeb (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 306), 3. ve 2. etapě/4. v celkovém pořadí: „Dnešek byl zcela každopádně lepší než včerejšek! Celkově vzato to pro nás byla dobrá etapa. Trochu času jsme ztratili při hledání tří kontrolních bodů, ale tipuji, že všichni měli stejný problém: nebylo to v této etapě se složitou navigací jednoduché. V Peru jde o to projet etapy bez příliš velkých časových ztrát, a my to zatím zvládáme při rozumném tempu při přejíždění dun, což je činnost, ve které nejsme nejsilnější. Automobil v této velmi komplikované etapě, kde se dalo na řadě míst uvíznout, pracoval skvěle.“

Carlos Sainz (PEUGEOT 3008DKR Maxi č. 303), 6. ve 2. etapě: „Etapa začala docela dobře, na začátku jsme byli docela rychlí. Dojeli jsme a předjeli Cyrila, ale pak jsme si mysleli, že jsme přejeli kontrolní bod, a tak jsme se otočili zpět a ztratili trochu času. Pak jsme dojeli Seba, ale také se nám dvakrát během etapy vyvlékla pneumatika z ráfku. Nakonec jsme se opět ztratili při hledání kontrolního bodu, a tak jsme museli jezdit kolem a ztratili tím více času. Obzvláště pro mého spolujezdce Lucase, kterému bylo nevolno, to byla obtížná etapa, ale zvládli jsme to.“

VÍTE, ŽE?

V roce 2017 PEUGEOT uvedl na peruánský trh svou novou řadu SUV, a to v tomto pořadí: PEUGEOT 2008, 3008 a 5008. PEUGEOT 3008 SUV se těší obrovskému obchodnímu úspěchu. Ve čtvrtém čtvrtletí 2017 se v  Peru dokonce stal nejprodávanějším modelem značky před Partnerem a modelem 208.

PŘÍŠTÍ ETAPA

Etapa 3, která se jede dnes, pojede z města Pisco do města San Juan de Marcona. Z 502 km bude 295 km měřených úseků.
Obtížné části dne bude přinášet hlavně jízda v terénu, po vyschlém jezeře, ale také přes kaňony. Navigace bude v této velmi rychlé etapě rozhodující.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru