Rallye Dakar 2018: Kolomý v páté etapě opět nejlepším Čechem, Šoltys čtrnáctý

Autor: Tisková zpráva - 11. 1. 2018


Martin Kolomý dokončil pátou etapu na 6. místě. Toto umístění ovšem nemusí být konečné, měla by mu být odečtena ztráta za pomoc v první části závodu. Komisaři navíc zcela vynulovali jeho penalizaci za pozdní příjezd do bivaku po třetí etapě. Martin Šoltys si s náročnou etapou poradil opět skvěle a dojel čtrnáctý.

Gentlmenské gesto dnes v první části závodu předvedl Martin Kolomý, když pomáhal postavit na kola Rusa Nikolaeva, který skončil na boku. Závod pak dokončil na šesté pozici, která s největší pravděpodobností není konečná. „Dneska opět hodně pěkná etapa, akorát v druhé půli jsem lehce ztratil výkon a některé duny jsme museli přejíždět na třikrát. Ale jak tak koukám, nic moc se za námi neděje, takže kluci asi ještě hledají waypointy. Letošní Dakar se mi opravdu hodně líbí, když bude každý takový, tak já budu spokojený,“ líčil Martin Kolomý v cíli středeční speciály. Komisaři navíc během dne vynulovali jeho penalizaci ze třetí etapy a nyní tak ztrácí na prvního Nikolaeva „už jen“ něco málo přes osm hodin. „Jsem za to rád, je to povzbuzení do dalších etap,“ dodal.

Pátá etapa byla opravdu hodně náročná, a to především pro navigátory. „Dneska jsem se opravdu zapotil. Byla tam zkrácená etapa asi o čtyřicet kilometrů, my to úplně nevěděli a dostali jsme se do bodu, kdy nás to hnalo o dvacet waypointů jinam. V tu chvíli v poušti bylo hodně živo, protože všichni bloudili. Podařilo se nám to ale trefit, relativně jsme tam ani moc neztratili. Zbytek etapy byl pěkný, bylo tam zase všechno od řečiště po duny, bylo to výživný,“ komentoval pátou etapu navigátor Kolomého posádky Rostislav Plný.

I přes navigační komplikace v poslední části závodu dojel Martin Šoltys na pěkném čtrnáctém místě. „Organizátoři říkali, že nás dneska čeká nejtěžší etapa. Myslím, že byla jen o malinko těžší než předchozí. V první erzetě to bylo strašně měkký, měli jsme úplně upuštěný gumy, ale auto v tom vůbec nejelo. Problémy tam jak se zdá měli asi všichni. Nějak jsme to přeskákali, ty duny byly hrozně vysoký. Ke konci jsme pak zabloudili a ztratili asi hodinu, nemohli jsme najít jeden bod. Ale jsme v cíli, takže dobrý,“ řekl Martin Šoltys.

Přečtěte si také:  Ford Ranger Raptor nové generace se chystá na náročný pouštní maraton Baja 1000

Výsledky 5. etapy:

1. Nikolaev KAMAZ 3:37:12
2. Viazovich MAZ +06:23
3. Van Genugten IVECO +12:57
4. Sotnikov KAMAZ +13:23
5. Villagra IVECO +21:10
6. KOLOMÝ TATRA +21:14
14. ŠOLTYS TATRA +1:09:48

Průběžné hodnocení po 5. etapě.

1. Nikolaev KAMAZ 15:59:39
2. Villagra IVECO +58:05
3. Viazovich MAZ +2:28:46
4. Macík LIAZ +3:15:40
5. Sugawara HINO +3:24:08
11. ŠOLTYS TATRA +5:15:38
14. KOLOMÝ TATRA +8:42:42
?. VRŇÁK TATRA ?

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek