Rallye Dakar 2018: Kolomý se s Phoenixem v 6. etapě podruhé vyšplhal až na podium, Šoltys ve vysoké výšce trpěl

Autor: Tisková zpráva - 12. 1. 2018


Tak jako stoupala nadmořská výška, stoupal také pilot týmu TATRA Buggyra Racing pořadím. Z osmého místa se dokázal prokousat až na druhé. Martinu Šoltysovi dělala problém vysoká výška a šestou etapu tak celou protrpěl.

„Nadmořská výška tady v La Paz je opravdu hodně krutá. Můj navigátor ulehl hned po příjezdu, musel si vzít i nějaký prášky. Chvílema to vypadalo, že jsem v autě vezl mrtvolu,“ říkal v bivaku pozdě v noci dobře naladěný Kolomý, kterému nadmořská výška velké problémy nedělala. „Celý týden před odjezdem jsem spal ve vzduchovém stanu, který simuluje prostředí právě v takovýchto vysokých polohách, takže mě to zde tak nevadí. Jsem na to připravený.“ Dnešní etapu si velmi pochvaloval. „Speciála opět pěkná, hodně pršelo a bylo tam bláto. Připomínalo mi to tratě WRC, které mi vyhovují a jsem na ně zvyklý. Podle toho také vypadá ten výsledek,“ hodnotil první vysokohorskou etapu rodák z Bruntálu, který si na své konto připsal druhé podiové umístění v tomto ročníku nejtěžšího dálkového závodu světa.

Vysoká nadmořská výška dělala kromě Kolomého problémy, takřka všem členům výpravy. Své by o tom mohl vyprávět Martin Šoltys, který celou dnešní etapu doslova protrpěl. „Bylo to špatné, opravdu hodně špatné. Bolela mi hlava jako střep, tekla krev z nosu. Nebylo to vůbec příjemné,“ líčil zdravotní komplikace dakarský nováček, který se s náročným prostředím teprve stále seznamuje. Kromě vysoké výšky musel zápolit i s výkonem vozu. „První část erzety jsme odjeli v nouzovém režimu, auto nemělo skoro vůbec žádný výkon. Na druhou část už jsme to ale opravili, jelo se i o něco níž, tak to bylo lepší. Byla to celkem rychlá, rovná a krásná trať. Až na ty komplikace to bylo docela dobré,“ hodnotil šestou etapu Martin Šoltys, který už se nemohl dočkat volného dnu. „Po dnešku zalehnu do postele a celý volný den prospím. Potřebuju nabrat energii do dalších bojů, první týden byl opravdu hodně výživný,“ dodal.

„Abych řekl pravdu, tak já takovéto etapy rád nemám, protože to jsou takové rallyové erzety. Stejně asi jinou možnost, jak se dostat do Bolívie pořadatelé neměli. Takže to bylo nutné zlo. V podstatě největší problém byly ty šílený výšky, ve kterých jsme se pohybovali. Někteří jedinci tam hodně trpěli a ono závodit s bolestma není vůbec jednoduché,“ řekl na konci dne Josef Kalina, nejzkušenější člen české výpravy.

Přečtěte si také:  Martin Macík představil svůj plán pro Dakar 2023. Už ne Big Shock! Racing, ale MM Technology

Výsledky 6. etapy:

1. Villagra IVECO 3:22:23
2. KOLOMÝ TATRA +02:46
3. Van Genugten IVECO +02:58
4. Sotnikov KAMAZ +03:38
5. Macík LIAZ +04:03
15. ŠOLTYS TATRA +34:23

Průběžné hodnocení po 6. etapě.

1. Nikolaev KAMAZ 19:27:27
2. Villagra IVECO +52:40
3. Viazovich MAZ +2:42:42
4. Macík LIAZ +3:14:18
5. Sotnikov KAMAZ +3:59:13
12. ŠOLTYS TATRA +5:44:36
14. KOLOMÝ TATRA +8:35:03
?. VRŇÁK TATRA ?

Štítky: , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek