Rally Dakar 2015: Žába pomohla Kolomému poskočit o příčku výš, kameraman se podruhé narodil – video

Autor: Tisková zpráva - 14. 1. 2015


V deváté etapě vedoucí z Iquique do Calamy se posádce Martina Kolomého vyhýbaly problémy, což bruntálský jezdec připisuje přítomnosti talismanu v podobě zubaté žáby. TATRA Buggyra Racing tým se v průběžném pořadí vyšvihl již na sedmou příčku. Horké chvíle si v úterý prožil nejen Kolomý, ale také kameraman, který málem skončil pod koly Fat Boye.

150113_dakar_3

Po dnu volna odstartovala pro kamiony a automobily rallye Dakar devátou etapou, která byla opět pro všechny kategorie společná. Závodníci včera naposledy absolvovali písečné duny v okolí Iquique a přesunuli se po rychlých pistách do bivaku v Calamě. Ten se stejně jako celá etapa vyznačuje svou prašností, což z něj činí nejméně oblíbené místo v celé dakarské soutěži.

V deváté etapě si vedoucí a druhý muž průběžného pořadí pohlídali své postavení. S extrémně náročnou tratí, která začala písečnými dunami a pokračovala prašnými řečišti, si poradil nejlépe Rus Mardeev, když tento úsek zvládl v čase 5:19:29 hod. Třetí místo obsadil De Rooy, který už však do bojů o pódiové umístění díky ztrátě z první poloviny závodu nezasáhne. Naopak Martin Kolomý si polepšil a sedmým nejrychlejším časem se posunul na sedmé místo, poté co přeskočil Holanďana Van Vlieta.

150113_dakar_2

„Strašná rozbíječka! Budu určitě potřebovat narovnat celý tělo, protože to, co si na nás organizátoři připravili, byl masakr. Přijeli jsme úplně rozbitý a dehydrovaní, protože nám z těch ran zapadlo i pití a nebyl čas ho hledat. Nakonec z toho byl ale docela dobrý čas. I díky žabákovi jsme poskočili o jednu příčku kupředu,“ uvedl po příjezdu do bivaku Martin Kolomý.

Na devátou etapu jen tak nezapomene jeden z oficiálních kameramanů. Poté, co se snažil ulovit nejlepší záběr na jedné z dun, ho zaskočil náhlý nájezd Tatry přímo na něj. Kameraman se v tu chvíli podruhé narodil. Martinovi se podařilo strhnout volant a zachránit ho tak z pod kol FAT BOYe. „Ty lidi jsou opravdu blázni. Je hezký, že nám fandí a chtějí mít tu nejlepší fotku nebo záběr, ale hodně riskují. Dneska v těch dunách to bylo o fous. Sice jsem jej viděl, ale když jste na duně a svažuje se někam, tak pak ten váš směr už moc neovlivníte. Měl fakt štěstí a já taky, rozhodně bych ho na svědomí mít nechtěl,“ oddychl si jezdec Tatry 815 Buggyra.

150113_dakar_1

Dnes kategorii kamionů a aut čeká opět společný start měřené sekce, která patří k těm delším – 358 kilometrů. Profil trati připomíná horskou dráhu, když posádky odstartují v nadmořské výšce nad 3.000 metry a hned několikrát vystoupají až do 4.500 m.n.m. „Jak říkali, tak to opravdu bylo hodně náročný. Zítra se přesouváme zase zpátky do Argentiny a startujeme už časně ráno, takže to bude hodně dlouhý den. Musíme načerpat síly, zregenerovat se a zítra bojovat o další posun,“ prozradil středeční plány týmu David Kilián.

„Máme za sebou relativně krátký přejezd, ale hned zítra nás čeká přesun přes 700 km a to navíc opět do vysokých nadmořských výšek. Už dnes je bivak ve 3 tisících metrech nad mořem a je to znát. Navíc musíme zajistit všechno potřebné k návratu zpět do Argentiny, takže není moc času. Doprovod vyrazí proto už časně ráno, aby bylo vše nachystáno,“ doplnil jednoho z bratrů Kiliánových manažer týmu Jan Kalivoda.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru