Rally Dakar 2015: Stíhací jízdou ze třináctého místa se Kolomý probojoval na šesté – video

Autor: Tisková zpráva - 16. 1. 2015


V jedenácté etapě se Martinu Kolomému podařilo využít potenciálu Tatry 815 Buggyra a na rychlé argentinské cestě dokázal s bratry Kiliány akceptovat tempo nejrychlejších. V cíli z toho byl šestý čas a upevnění průběžně sedmé příčky. Dnes chce Kolomý letět ještě rychleji!

150115_dakar_01

Mimořádně rychlou etapu vedoucí ze Salty do Thermas de Río Hondo ovládli Holanďani Stacey s De Rooyem. Pro Martina to byl stíhací závod, ve kterém si spravil chuť a posunul se ze třinácté startovní pozice na šesté místo. Podařilo se mu předjet hned dva Kamazy a jeden Maz a nohu takřka nedal z plynu. Časové rozdíly mezi závodníky byly však minimální a výsledek dnešní etapy tak neměl takřka žádný vliv na celkové pořadí. Dvě etapy před koncem se Martin drží na vynikajícím průběžném sedmém místě.

„Paráda, jelo to a bylo to vidět. Startovalo se zase s auty dohromady, tak jsem se trochu obával, že nám budou prášit a budou nás brzdit. Nakonec jsme měli pěknou stíhačku a předjížděli jeden kamion za druhým. Bylo tam i pár brodů přes řeku, takže si to diváci užívali. Z dnešní etapy mám radost o to víc, že zítra budeme startovat víc vpředu. Za námi jsou hodně rychlí závodníci, tak nás to aspoň požene kupředu a doufám, že z toho uděláme dobrý výsledek,“ uvedl v bivaku Martin Kolomý, který zajel šestý nejrychlejší čas s minimální ztrátou tří minut a sedmnácti sekund na nejrychlejšího.

150115_dakar_01

Kolomý si po úspěšném dojezdu měřeného úseku lehce postěžoval na nastavení podvozku, a tak mechanici TATRA Buggyra Racing týmu měli opět o večerní zábavu postaráno. „Včera jsme makali na autě zase až do rána, abychom předešli problémům z předchozí etapy. Raději jsme vše překontrolovali hned několikrát a některé díly preventivně vyměnili. To se podařilo a hned je z toho parádní výsledek. Malinko jsme ještě laborovali s nastavením podvozku, protože zítřejší charakter tratě je stejný s tou dnešní, tak aby mohl Martin letět ještě rychleji,“ naznačil program dvou předešlých dnů technický ředitel Robin Dolejš.

150115_dakar_01

V boji o stupně vítězů je vzhledem k charakteru zbývajících dvou etap takřka rozhodnuto. Na rychlých rovinatých pistách se nedá očekávat, že by se ještě něco zásadního měnilo. Stejně tak i další místa mají závodníci více méně daná. Pozlobit může pouze délka dnešní etapy, spolu s přejezdem totiž činí přes jeden tisíc kilometrů a je tak nejdelší z celého ročníku. Měřený úsek je obdobný tomu včerejšímu, a tak se dá očekávat, že pokud někoho nepotkají technické problémy, budou rozdíly mezi závodníky opět minimální. Dakar je ale nevyzpytatelný a stát se může cokoliv.

150115_dakar_01

Návratu z Chile do Argentiny si musel všimnout každý. Fanoušci v Argentině prostě Dakar milují a závodníci jsou jejich hrdinové, kvůli kterým jsou ochotni čekat i hodiny na slunci u silnice, než projedou. Jako by se zastavil čas a v den etapy je Dakar v dané lokalitě státním svátkem. „Atmosféra tady v Argentině je neskutečná. Je opravdu obdivuhodné, jak místní obyvatelé žijí Dakarem. Fanoušci jsou nejen všude na trati, ale lemují takřka celý přejezd pro asistenci. Při příjezdu do bivaku vás pomalu nenechají projet, jde z toho až mráz po zádech,“ popisoval s nadšením čtvrteční etapu manažer týmu TATRA Buggyra Racing Jan Kalivoda.

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru