semafor

Rakousko chystá nové semafory. Změna se projeví na „zelené“ i „žluté“

Autor: Radim Plachý - Zdroj: topspeed.sk - Foto: Pavel Srp - 25. 2. 2024


Semafory fungují na celém světě podobně, přesto se někde jejich fungování odlišuje. Další zemí, která chystá změnu, je Rakousko. Upraví fungování „zelené“ i „žluté“.

V Rakousku dnes fungují semafory tak, že zelená barva začne těsně předtím, než zhasne, blikat. To už by ale nově být nemělo a zelená barva by měla jednoduše svítit a pak zhasnout. Nebude se to ale týkat všech semaforů, nýbrž jen některých vybraných. Stojí za tím rakouská ministryně dopravy Leonore Gewessler. Současně s tím by se měla zkrátit fáze žlutého světla na jednu sekundu.

Někteří odborníci ale varují, že rozdílné fungování semaforů (někde bude zelená blikat, jinde ne) by mohlo vést ke zmatkům, což by mohlo ohrozit bezpečnost provozu.

Štítky: ,

13 názorů na “Rakousko chystá nové semafory. Změna se projeví na „zelené“ i „žluté“”

 1. Jan Ackermann

  Troufnu si odhadnout odkud vítr vane, při okamžitém přechodu ze zelené na oranžovou a zkrácení oranžové a brutálním postihu za jízdu na červenou přurozeně před každou křižovatkou téměř zastavíte, protože co kdyby blikla smetící oranžová… to je prostě ženská logika, ať se na mě nikdo nezlobí, nemám nic proti ženám, ale takovouhle pitomost by žádnej chlap nevymyslel. Možná tak Arne, ale to není chlap, to je blb ;-) Hodně štěstí v Rakousku

  1. Ladislav Ponury

   Aneb jak zrušit něco co funguje bezvadně. Pokaždé když tam jedu tak si to pochvaluji a u nás mi to pak přirozeně chybí. Tam už mají špenát v hlavách nebo nevím jak takovou tupost vystihnout.

 2. Je to jako u nás. Když něco bezvadně funguje tak to zrušíme. Ale nepřekvapuje mě že ten nápad pochází od ministryně.

 3. Letos v létě jsem projížděl na Slovensku Ružomberkem a na průjezdu městem namontovali pomocné „semafory“ s časem trvání zelené… Nic mě nenutilo před křižovatkou přidávat, věděl jsem, že mám podle této informace čas… Paráda!

 4. Naopak, rakouský systém jsem si vždy pochvaloval. Blikající zelená dá dostatečný čas pro přizpůsobení jízdy. Blahé paměti byla v ČSSR blikající zelená třeba pro chodce. Za mne bych to klidně vrátil a rakouský systém rozšířil v ostatních zemích.

 5. Blikající zelená je dobrá věc, Informaci o tom, že brzy zhasne bych, jako řidič, přivítal

 6. V Rakousku žiju už 6 let. A můžu potvrdit že blikající zelená před žlutou je velice praktická. Pokaždé když jedeme do čr, tak zmatkujeme (jak já, tak manželka) na semaforech. Ne, že by jsme si neporadili, ale často zašlapáváme brzdu, protože se před náma ukáže zničeho nic žlutá. Tedy upřímně doufám že tento pokus neprojde, a že se nerozšíří po celém rakousku.

  1. Ale vy nezmatkujete, když na oranžovou šlápnete na brzdu. To děláte dobře. Předpokládám ale tedy, že brzdíte ve chvíli, kdy ještě stihnete bezpečně zastavit vozidlo. Jízda na oranžovou je totiž za peníze – pokutu. Českým nešvarem je totiž, že když blikne oranžová, tak projede ještě několik aut. Na oranžovou má právo projet jenom ten, kdo by nestihnul bezpečně zastavit, což je jedno, max. dvě vozidla. Při provozu ale kolikrát projede i pět vozidel s tím, že to poslední jede i na červenou. Tak ty tři poslední už riskují tučnou pokutu. Přesně o tomto byl nedávno na Seznamu článek, kde to bylo podrobně popisováno.

 7. to už u nás bylo, v Břeclavi to zkoušeli 1 nebo 2 měsíce řidiči na tom hodně zmatkovali tak to vrátili zpět

 8. Tak to je právě super když začne zelena blikat jako řidič dostatečne múžu v čas zastavit nebo jěště včas projet.Zavedl by sem to i v čechách odpadlo by dohadování jestli sem jel na oranžovou nebo červenou když to rychle problikne ze zelené.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru