První vesmírný roadster už je blíže Marsu než Zemi. Vesmírem putuje už čtyři roky

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Tesla, NASA - 23. 2. 2022


O Elonu Muskovi se říká kde co. Někteří si o něm myslí, že je blázen, jiní, že se jako multimilionář prostě nudí. Faktem ale je, že Musk dokázal to, co nikdo jiný na světě. Mimo jiné poslal do vesmíru auto. A celé si to zaplatil.

Tím autem je Tesla Roadster, která dokonce dostala i posádku. A společně jsou nyní 377 milionů kilometrů od Země, fakticky jsou blíže Marsu než Zemi. Krátce po startu Musk nechal spusit webovou stránku „WhereisRoadster?“, která pomocí dat NASA sleduje pohyb auta. Může se zdát, že by se všechna ta data dala nějak smysluplně využít třeba na výzkum, ale ve skutečnosti jde prostě jen o drahý vesmírný odpad.

Přečtěte si také:  Elon Musk na twitteru potvrdil, že Tesla Model S už nikdy nebude mít normální kulatý volant

Ale nesmírně zajímavý! Jde totiž asi o nejrychleji se pohybující Teslu Roadster v historii. Záměrně neříkáme jedoucí. Dle všeho se Roadster od Země vzdaluje rychlostí asi 6005 km/h. Tesla už urazila asi dvě miliardy mil, což se dá přirovnat k tomu, jako kdyby na Zemi projela skoro padesátkrát úplně všechny silnice, které tu máme. Dle Jonathana McDowella z Harvard Smithsonian Center for Astrophysics je Tesla nejspíš ještě v celku, ale zcela jistě utržila řadu šrámů od dalších vesmírných těles.

Už jednou se Tesla Roadster přiblížila k Marsu a to na „pouhých“ osm milionů kilometrů. Stalo se tak v roce 2020. K další planetě by se měla přiblížit až v roce 2035. Kolem roku 2047 by pak měla provést dva průlety vzdálené jen několik milionů kilometrů do Země. Je ale otázkou, zda v té době bude ještě v celku.

Přečtěte si také:  Majitel Tesly si do ruky nechal implementovat čip, který nahrazuje klíč od auta

Na universitě Cornell před časem spočítali, jestli existuje možnost, že by se Roadster někdy s naší planetou srazil. Dle výpočtů by se tak nemělo v příštích 15 milionech let stát.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek