oslava-skoda-octavia-20-let-n

Evropská asociace výrobců automobilů zveřejnila před časem statistiky průměrného stáří aut v Evropě. Průměrné stáří osobních aut je 11,5 roku, dodávky jsou staré průměrně 11,6 roku, nákladní auta přes 13 let a autobusy 11,7 roku. Česká republika je na tom v průměru u všech kategorií hůř.

Podle Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA) mají nejstarší vozové parky Řecko, Litva, Estonsko a Rumunsko, jejich průměr se pohybuje nad 16 roky. Není to zase tak daleko od České republiky, protože ta ve 3. čtvrtletí letošního roku dosáhla průměrného stáří osobních automobilů 15,49 roku a stále roste. Zajímavé je, že na Slovensku je to průměrně jen 14 let. Naopak nejmladší auta jezdí v Lucembursku (6,5 roku) a Rakousku (8,3 roku). 

Přečtěte si také:  Řidiči nesmyslně dohání čas za volantem. Nová kampaň jim má názorně ukázat, proč je to špatný nápad

Co se ČR týká, tak dodáme, že průměrné stáří u dalších kategorií vozidel se rovněž zvyšuje a v současnosti činí: lehké užitkové vozy 13,7 roku, autobusy 14,6 roku, nákladní automobily 17,9 roku a motocykly dokonce 33,7 roku.

ACEA připravila i grafy, jak to se stářím v Evropě podle jednotlivých kategorií vypadá. Čím tmavší barva, tím starší vozový park daná země má.

Přidat komentář