150423 The new SKODA Superb in IIHF Fleet n

Průměrné firemní vozidlo podle statistik nenajede ani 100 kilometrů denně

Od Tisková zpráva | 21. 2. 2020


Interní analýza dat společnosti Xmarton, která vyrábí jednotku umožňující propojení mobilního telefonu s motorovým vozidlem a jeho monitorování, ukázala, že průměrné firemní vozidlo v České republice ujede pouze 96 kilometrů za den a celých 12 dní v měsíci zůstává stát nevyužité. Většina jednotlivých jízd se pak vejde do vzdálenosti 35 kilometrů.

Z dat vyplynulo, že průměrné firemní vozidlo ujede za den 96 kilometrů, ale více než dva dny v týdnu (přesně 2,2) zůstává stát zcela nevyužité. Čistý čas jízdy činí denně pouze 45 minut. V pohledu na celý měsíc tak auto najezdí čistého času 15 hodin a 14 minut, za které zvládne ujet průměrně 1780 kilometrů.

Přečtěte si také:  Ceny povinného ručení v únoru poklesly a vrátily se na prosincové hodnoty

Ředitel společnosti Xmarton Jan Pešek k výsledkům analýzy říká: “Velká část jízd, které jsme v datech našli, se vešla do 15 kilometrů vzdálenosti, což většinou svědčí o používání aut v rámci města. Je otázka, zda by se mnoha firmám nevyplatil na takové ‚městské popojíždění‘ jiný model správy vozového parku. Například sdílení jednoho auta více zaměstnanci.”     

Sledovaná vozidla byla používána průměrně 58 hodin a 38 minut za měsíc, což i při započítání všech přestávek během jízd činilo pouze 7,2% využití. Pokud dáme tento údaj navíc do kontrastu s maximální naměřenou hodnotou 42,8% využití, vyplývá jasně, že většinu času prostojí firemní vozidla nevyužitá.

“Víme, že průměrně dvanáct dní z celého měsíce se firemní vozidlo vůbec nepohne. Pokud by firmy v těchto dnech nabídly svá vozidla k používání většímu okruhu zájemců z řad veřejnosti prostřednictvím carsharingové platformy, zásadně by to zvětšilo finanční efektivitu správy vozového parku. Ani roční nájezd kolem 21.000 kilometrů nesvědčí o velkém vytížení těchto aut,” dodává k celému šetření Jan Pešek.

Přečtěte si také:  Dacia slaví úspěšný rok 2021. Na evropském trhu je "na pódiu" v prodeji fyzickým osobám

Anonymizovaná data, která byla zpětně vyhodnocena za období od 1. ledna do 30. listopadu 2019 pocházejí od 914 sledovaných vozidel osazených jednotkou Xmarton. Do statistik byla zahrnuta pouze klasická osobní vozidla, která neslouží k rozvozu zboží, zásobování, nebo službě taxi.