Prototyp Porsche 965 s motorem V8 je uložený v archivu Porsche muzea – video

Autor: Anina Russová - 18. 5. 2014


I když máme všichni s automobilkou Porsche spojené ploché šestiválce, během několika měsíců si budeme muset zvykat na to, že čtyřválce se dostanou opět i pod kapoty Porsche. Ale ne vždy byly automobilky svázané hloupými pravidly všech možných unií jako tomu je dnes. V dobách dávno minulých Porsche totiž přemýšlelo dokonce i nad tím, že by do svých 911 montovalo po vzoru 928 velké osmiválce.

porsche-965-911-V8-video

Fakt jsme se nezbláznili a potvrdí vám to i Dieter Landenberger, který je šéfem archivu Porsche muzea. Upřímně to je asi svým způsobem práce snů. :) Tenhle pán má přehled prakticky o všem, včetně prototypu Porsche 911 s motorem V8.

Jde o černou 964, jejíž vývoj začal už v roce 1980. V té době si Porsche s dovolením motor V8 půjčilo od Audi. Následně pak inženýři upravili karoserii tak, že zadní část vozu vlastně patří ultimativnímu modelu 959. Výsledný mix nazvali 965 a mysleli si, že by to mohl být ideální a hlavně cenově dostupný nástupce pro 959. Plány byly takové, že by se pro sériovou výrobu používal motor V8 od Porsche a všichni věřili, že o úspěch je postaráno. Jenomže přišel Dr. Ulrich Bez, který projekt nekompromisně zastavil s tím, že jistě nemá žádnou budoucnost.

Zůstal tedy jen tento jeden prototyp. Ten je sice funkční, ale je uschován v útrobách archivu, do něhož má přístup jen pár vyvolených. Dnes se tam ale alespoň na pár minut prostřednictvím přiloženého videa podíváme také.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru