řidičský průkaz

Propadlý řidičák při nehodě? U policie je to problém, pojišťovně je to jedno

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Ministerstvo dopravy - 22. 4. 2024


Také máte občas pocit, že množství toho, na co všechno musíte pamatovat, neustále roste? Není se tak divit, že někdy zapomeneme. A to i na platnost našich dokladů. V případě nehody pojišťovnu platnost dokladů nezajímá, policii už ale ano.

Ne u sebe, ale vždy platný

Od 1. ledna letošního roku už u sebe motoristé nemusí vozit řidičský průkaz. V případě kontroly si policisté všechny údaje umí najít v online systému. To ale neznamená, že můžeme platnost dokladů pustit z hlavy. Každý řidič je stále povinný mít všechny doklady platné.

A co v případě nehody a propadlého řidičáku? Přímo pojišťovna to řešit nebude, platnost dokladu se nijak nepropisuje do řešení škodní události a pojistné plnění. Jinak by to ale bylo v případě, kdy by měl motorista řidičák zabavený nebo jej vůbec nikdy neměl. V takovém případě už se to pojišťovně líbit nebude.

Velký problém s propadlým řidičákem, ať po nehodě nebo při běžné kontrole, bude vždy mít policie. Od ledna letošního roku se pokuta za tento přestupek na místě snížila na maximálně 1500 Kč. Ovšem ve správním řízení se naopak zvyšuje, a to na rozmezí od 2000 Kč do 5000 Kč.

A pozor, v Česku sice u sebe doklad mít nemusíte, ale při jakékoliv cestě do zahraničí samozřejmě ano. A i tam je potřeba, aby byl vždy platný. A připomínáme, že do konce roku zbývá v Česku vyměnit ještě přes 360 tisíc dokladů s končící platností, nejvíce ve Středočeském kraji (50 850), nejméně v kraji Karlovarském (9 506). 


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru