waze-navigace-mobilni_telefon

Proč Waze ukazuje jinou trasu než Google Maps? Toto malé tajemství to vysvětluje

Autor: Radim Plachý - Zdroj: autoevolution.com - Foto: Pavel Srp - 29. 3. 2023


Různí řidiči využívají a mají v oblibě různé mobilní navigace. A i když je například vlastní stejná společnost, jejich fungování se může výrazně lišit. Waze například prakticky vždy navádí jinou trasou než Google Maps. A jak je to možné, když obě navigace vlastní Google?

Zkoušeli jste někdy zadat stejný cíl do navigací Waze a Google Maps? Obě navigace vás pošlou úplně jinou cestou a lišit se bude i dojezdový čas. Důvodem je to, že Waze jednoduše nemá tolik informací jako Google Maps.

Přečtěte si také:  Nejvyhledávanější automobilovou značkou byla v roce 2022 Toyota. Překonala BMW a Mercedes-Benz

Waze totiž čerpá informace jen od uživatelů, kteří jeho navigaci používají, na rozdíl od Google Maps, která bere informace z telefonů se systémem Android. Jakmile tedy používáte Waze, musí tato navigace pracovat pouze s daty uživatelů, kteří jej používají. Pokud se dostanete do oblastí, kde není Waze příliš často používanou navigací, může se stát, že vás povede hlavně po hlavních tazích a nedokáže správně využít potenciál vedlejších ulic a silnic, protože je jednoduše nezná tak dobře a nedokáže odhadnout, jak dlouho po nich pojedete a jestli na nich v současnosti není třeba nějaká dopravní komplikace.

Waze dostane další novou funkci. Řidiče bude upozorňovat na nebezpečné silnice

Waze se totiž všechny nové trasy musí nejdříve naučit, zpracovat, jak jsou rychlé a podobně, aby vás tam ochotně posílal. Waze a jeho vývojáři totiž logicky nechtějí, aby jeho uživatelé zůstávali stát v dopravních zácpách.

Data Waze sbírá ve chvílích, kdy jej při jízdě lidé používají. A je jedno, jestli se už rovnou nechávají navádět a k cíli anebo prostě jen mají aplikaci puštěnou na svém telefonu, aby měli přehled, kde jsou, nebo jak se ulice kolem jmenují. Pokud ovšem aplikaci puštěnou nemáte, data Waze sbírat nedokáže a neumí.

Přečtěte si také:  V Německu nesmí mít aplikaci na upozorňování na měření rychlosti ani spolujezdec. I jemu za to hrozí pokuta

Nevýhodou navigace Waze také je, že na rozdíl od Google Maps nedokáže navigovat off-line a musí být vždy připojen k internetu.

A jakou mobilní navigaci používáte vy?

Štítky: , , ,

3 názory na “Proč Waze ukazuje jinou trasu než Google Maps? Toto malé tajemství to vysvětluje”

  1. Google celkem funguje. Waze jsem zkoušel, navigovala mě přes hory a doly, tak akorát do prdeIe.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *