servis-podzimni-pece-o-auto

Na podzim vozidlu nesvědčí nízké teploty, prudký déšť, mlha ani bláto. Když se pak v zimě přidají mráz, sníh a sůl, je na katastrofu zaděláno. Jak se jí vyhnout?

Podzimní a především nadcházející zimní měsíce dávají automobilům pěkně zabrat. Trpí autobaterie, pneumatiky, lak i samotní řidiči. Naštěstí existují úkony, jejichž prostřednictvím je možné negativní následky zimních měsíců, když ne přímo eliminovat, tak alespoň minimalizovat. O jaké se jedná?

Máte přezuto?

V první řadě svému automobilu nezapomeňte přezout zimní pneumatiky. I přesto, že je tato povinnost uzákoněná, jsou mezi námi tací, kteří zkrátka zapomenou. Pak je překvapí první sníh, a na problém je zaděláno. Snad žádného řidiče není třeba upozorňovat, že jízda na zledovatělé vozovce na letních pneumatikách je velmi riskantní. Ba dokonce život ohrožující!

V jakém stavu je vaše autobaterie?

Nejvíce v zimních měsících trpí autobaterie. Škodí jí nízké teploty a paradoxně i její nečinnost. Pokud tedy váš vůz delší dobu stál v garáži, rozhodně před jízdou zkontrolujte její stav, jestli nepotřebuje dobít, popřípadě přímo vyměnit.

Máte čisté čelní sklo a funkční stěrače?

Jednou z hlavních záruk bezpečnosti při jízdě je čisté čelní sklo. Řidič na cestu v první řadě musí dobře vidět. Před každou jízdou se proto ujistěte, zda máte doplněnou nemrznoucí kapalinu do ostřikovačů. Její absence může jízdu pěkně znepříjemnit. V této souvislosti pamatujte i na stav stěračů. Stírají? A nezanechávají za sebou šmouhy? Pokud ano, jsou zralé na výměnu!

Jak jsou na tom světlomety?

Ze stejného důvodu pravidelně kontrolujte i stav světlometů. Svítí? Najde jen o to, abyste za nepříznivých světelných podmínek viděli vy sami, ale abyste i vy byli viděni ostatními účastníky dopravního provozu.

Jste řádně pojištěni?

Víte, co se říká? Že smůla nechodí po horách, ale po lidech. K havárii zkrátka může dojít, i když pro bezpečnost jízdy uděláte maximum. Pro tyto případy slouží pojištění – povinné ručení a havarijní pojištění. Nezapomeňte ani na doplňkové připojištění čelního skla, jehož výměna by vás mohla vyjít pěkně draho! Mějte na paměti, že toto pojištění nebývá součástí havarijních pojistek!

Bezpečnost na prvním místě

Na každou jízdu se vydávejte odpočinutí a především nikam nespěchejte. Mohli byste totiž skončit úplně někde jinde, než jste zamýšleli. V lepším případě v nemocnici a v tom horším v márnici. Tak, šťastnou cestu!

Povinne-ruceni-porovnani-online