toyota-gazzoo-racing-2019-rallye-monte-carlo- (1)

Příběh, který začal pod přezdívkou Morizo. Toyota přepisuje kapitolu GAZOO Racing

Autor: Lukáš Dráha - Zdroj: Toyota - Foto: Toyota - 12. 1. 2026


Toyota mění způsob, jakým chce vyprávět svůj motorsportový příběh. Značka TOYOTA GAZOO Racing, známá z rallye, okruhů i zákaznického závodění, se v rámci návratu ke kořenům vrací k názvu GAZOO Racing. Právě pod tímto jménem má dál vznikat to podstatné: stále lepší auta zrozená v motorsportu a také prostor, kde se budou vychovávat nové jezdecké i technické talenty. Vedle nejvyšších soutěží včetně WRC má důležitou roli zůstat i zákaznický motorsport, kde Toyota nasazuje sériové vozy.

Za změnou názvu ale není jen marketingová úprava značky. V pozadí stojí příběh, který začal dávno před tím, než se na autech objevily zkratky GR a než Toyota znovu našla chuť stavět sportovní vozy vlastními silami.

Jak vzniklo GAZOO: Nürburgring 2007 a přezdívka Morizo

Počátky GAZOO Racing sahají do roku 2007. Tehdy se Akio Toyoda, v té době výkonný viceprezident, postavil na start 24 hodin Nürburgringu po boku Hiromu Naruseho, svého mentora a jezdeckého mistra Toyota Motor Corporation. Jenže účast v závodě tehdy nebyla považována za oficiální firemní aktivitu. Tým proto nemohl použít ve jménu slovo Toyota a do závodu nastoupil jako Team GAZOO.

Ani pro samotného Toyodu to nebyla snadná situace. Jeho záměr závodit narážel na nepochopení, a tak mu nezbylo než startovat pod jezdeckou přezdívkou Morizo.

Na trati navíc Toyota narážela na nepříjemnou realitu. Zatímco část konkurence testovala vývojové prototypy, Toyota takový vůz neměla. Dokonce ani v prodejní nabídce neměla sportovní auto, o které by se mohla opřít. Tím reálně ztrácela i schopnost předávat zkušenosti a know how spojené s vývojem sportovních vozů. Toyoda později popsal i momenty, kdy ho na okruhu předjížděly prototypy soupeřů a on měl pocit, jako by mu tím vzkazovaly, že něco podobného by Toyota nikdy nedokázala postavit. Ponížení, které v něm tyhle situace vyvolaly, si podle svých slov pamatuje dodnes.

Jen 100 kusů pro Evropu: Toyota chystá GR Yaris MORIZO RR laděnou přímo podle šéfa automobilky na Nürburgring

LFA jako pokus zachránit dovednost, která se může ztratit

Právě tady se začal psát další důležitý krok: Lexus LFA. Toyota v textu přirovnává ztrátu schopnosti stavět sportovní auta k tradici ze svatyně Ise v prefektuře Mie. Tam se dovednosti předávají rituálem „Šikinen sengu“, tedy kompletní přestavbou svatyně každých 20 let. Smysl je jednoduchý: když se tradice jednou přeruší, už není co předávat dál.

Vyzbrojen obavou, že se Toyota stane firmou, která sportovní auta už neumí, Toyoda rozjel vývoj LFA a jako hlavní místo vývoje zvolil Nürburgring. Vůz se nakonec dostal na trh v roce 2010 a podle uvedených informací šlo po zhruba 20 letech o první autentický sportovní vůz Toyoty vyvinutý ve vlastní režii. Projekt přitom provázely velké obtíže, mimo jiné slabá podpora uvnitř firmy, protože část lidí považovala výrobu za nerentabilní. Vývoj mohl pokračovat jen pod podmínkou, že se prodá pouhých 500 kusů.

Krátce před uvedením LFA ale přišla tragédie. Hiromu Naruse měl nedaleko Nürburgringu nehodu a zemřel, nedlouho poté, co byl vývoj LFA ukončen. Pro Toyodu to znamenalo náhlou ztrátu člověka, který ho na závodní dráze formoval. Zůstalo po něm hluboké prázdno, které se do příběhu GAZOO výrazně otisklo.

Toyoda však nepolevil v přesvědčení, že auta i talenty se musí pilovat tam, kde jde do tuhého, tedy v motorsportu. Následovalo oživení modelu 86 v roce 2012 a později GR Supra v roce 2019. Oba projekty ale stavěly na schopnostech jiných značek, konkrétně Subaru a BMW, takže Toyota stále neměla sportovní vůz vytvořený čistě vlastními silami.

Lexus slaví 10 let modelu LFA stylovým sfouknutím svíček z narozeninového dortu

Zrození TOYOTA GAZOO Racing a obrat, který přineslo WRC

V dubnu 2015 se Toyota Motor Corporation rozhodla konsolidovat své interní motorsportové aktivity. Pod jednu střechu spojila projekty nesoucí názvy „TOYOTA Racing“, „LEXUS Racing“ a „GAZOO Racing“, sjednotila je pod označení „GAZOO“ a představila logo „TOYOTA GAZOO Racing“.

Byl to i symbolický okamžik. Aktivity, které v roce 2007 nesměly používat označení Toyota, konečně mohly nést jméno společnosti. A i když se motorsport oficiálně přesunul pod křídla velké korporace, původní pocity ponížení, které Toyodu a Naruseho hnaly vpřed, podle textu postupně vyprchávaly.

Klíčový obrat ale přišel až s rozhodnutím vrátit se do světového rallyového šampionátu FIA WRC. Toyoda, tehdejší prezident společnosti, tím nasměroval motorsport k disciplíně, kde závodní auta vycházejí ze sériových modelů. A změnil se i přístup k vývoji: zatímco dřív Toyota vyvíjela závodní vozy na základě hotových sériových aut, po návratu do WRC se pořadí otočilo. Nejprve vzniklo auto schopné vítězit ve WRC a teprve potom se z něj stal základ pro sériový vůz.

Výsledkem byl v roce 2020 GR Yaris, sportovní model vyvinutý přímo v Toyotě. Vůz byl odhalen na tokijském autosalonu v lednu 2020 a v září téhož roku si připsal první vítězství ve 24hodinovém závodě seriálu Super Taikyu. Postupně se začal objevovat v soutěžích po celém světě a vývoj nakonec vedl i k uvedení GR Corolla. Právě tahle vlna úspěchů podle textu znovu nastartovala vlastní produkci sportovních aut Toyoty, která jsou schopná vyhrávat v motorsportu.

Premiéra Toyoty GR Yaris bude v lednu 2020

Rok 2025: návrat na Nürburgring a postupná změna loga až do roku 2027

V roce 2025 se Toyota po šesti letech vrátila do závodu 24 hodin Nürburgringu a nasadila GR Yaris. Toyoda, který je v textu označen jako jezdecký mistr Toyoty, uvádí, že během jízdy rozmlouval s Narusem. O čem spolu mluvili, prý vědí jen oni dva.

Další výzvou pro Toyodu mělo být provedení skutečného „Šikinen sengu“ ve světě špičkových sportovních vozů z dílny Toyoty. I proto měly v roce 2025 premiéru modely GR GT, GR GT3 a LFA Concept.

Do budoucna dostává důležitou roli i evropské zázemí. Výzkumné a vývojové centrum Toyoty v německém Kolíně nad Rýnem, tedy TOYOTA GAZOO Racing Europe, se podle textu pod novým názvem „TOYOTA RACING“ specializuje na motorsportové aktivity a dlouhodobý technologický vývoj zaměřený na motory i další oblasti. Technologie odsud mají dál mířit do různých scénářů motorsportu, od vrcholných okruhových soutěží až po svět rallye, s cílem dál posouvat techniku i schopnosti.

Své místo si přitom drží i TGRR, tedy TOYOTA GAZOO ROOKIE Racing. Název kombinuje „T“ z TOYOTA Racing a „G“ z GAZOO Racing a právě tím má plnit roli mostu mezi oběma světy. V prostředí závodů zdokonaluje produkty a technologie vyvíjené oběma subjekty a zároveň funguje jako praktické tréninkové dódžó pro rozvoj talentů.

Samotný přechod na nové logo má probíhat postupně a po etapách. Dokončený by měl být do ledna 2027.

toyota racing
Zdroj: Toyota

Platíte za autopojištění zbytečně moc?

Najděte nejlevnější nabídku během 2 minut a ušetřete až 4 500 Kč.

🔍 Porovnat ceny zdarma

Nezávazné srovnání • Okamžitý výsledek

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru