Přeprava psů má svá pravidla, která ale řada řidičů ignoruje. Bezpečnost musí být na prvním místě

Autor: Anina Russová - Zdroj: Škoda, Policie ČR - Foto: Škoda - 2. 9. 2022


Není to tak dávno, co udělala značka Ford průzkum mezi majiteli psů. Chtěl zajistit, jestli si řidiči uvědomují, že i pes musí být připoután a v bezpečí. Tehdy se ukázalo, že až 32 % lidí své čtyřnohé miláčky v autě nepřeváží správně. Je to skoro k neuvěří, ale opravdu jsou tací, kteří psa vezmou jen tak bezprizorně na klín, nechají ho opřeného o palubní desku nebo na volno na zadních sedadlech. To vše je ale špatně.

Tomuto tématu se před pár dny věnovalo také britské zastoupení značky Škoda, podle kterého je v Anglii 9 milionů psů a 75 % z nich jezdí se svými páníčky minimálně jednou týdně. Ale znovu se dostáváme k tomu, že řada řidičů a dalších členů posádky často zapomíná na bezpečnost.

Právě Škoda si proto pro řidiče připravila několik jednoduchých pravidel, která je potřeba dodržovat. Ať už je to fakt, že psa je nutné správné přepravě naučit, že vždy musí být připoután a ideálně i uklidněn, nebo rada mít pamlsky či vodu pokud možno po ruce. Mimochodem, právě v Anglii jezdí správně připoutána jen asi polovina psů.

Nicméně správné přepravě zvířat se věnovala i česká policie, která si také připravila pár rad. A důvodem není jen fakt, že při případné nehodě nebo jen krizovém brzdění psa na klíně nikdy nikdo neudrží. I malý pes se právě při nárazu může proměnit ve smrtící zbraň, která také může ublížit posádce. Jen pro představu, pokud dojde k nehodě, promění se 12kilový pes ve zbraň o hmotnosti 12 silných mužů.

Proto policie v prvé řadě upozorňuje: „Nejen děti musí být v osobním automobilu přepravovány tak, aby v případě jakékoli konfliktní situace nebo dopravní nehody nedošlo k újmě na jejich zdraví, ale i k újmě na zdraví nebo životě u dalších osob ve vozidle. Pravidla bezpečnosti se týkají především přepravy psů a koček.“

Jakkoliv v Česku neexistuje žádný zákon použití speciálních bezpečnostních pásů pro zvířata, měla by to být samozřejmost. Policie proto důrazně nedoporučuje přepravovat zvířata na předním sedadle. Vždy je nutné je mít zabezpečena pásem nebo přepravní klecí. A i ta musí být dobře jištěna.

„Před cestou je dobré zvíře uklidnit tím, že mu vezmeme oblíbenou hračku, deku nebo něco, z čeho bude cítit svého pána. Pro přepravu větších psů je pak ideální zvíře od posádky oddělit zábranou, tedy mříží nebo třeba sítí,“ radí policie.

Je to podobné, jako s jakýmkoliv jiným členem posádky. Třeba dětmi. Ty musí být v dětské sedačce, stejně tak pes musí být buď v přepravní kleci nebo postrojem připnutý k zapnutému bezpečnostnímu pásu.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru