Strážníci varují před proměnou auta v rozpálenou pec. Děti, psy, ale ani nákup tam v těchto dnech není radno nechávat

Autor: Anina Russová - Zdroj: Městská policie Brno - Foto: Volkswagen - 20. 7. 2022


Léto zdá se, že ukázalo svou pravou sílu. Teploty se pomalu blíží i ke 40 stupňům Celsia a cesta autem se i za doprovodu klimatizace pro některé mění v noční můru. Ta se ovšem zhmotní ve chvíli, kdy auto na prudkém letním slunci zaparkujete. Proto strážníci každoročně připomínají, že není vhodné nechávat v zaparkovaných autech děti, živá zvířata, ale ani nákup. Důvodem je extrémní nárůst teploty v autě. Zatímco venku je kolem 30 °C, v interiéru auta může být i 50 °C.

Kolapsy i exploze

A výše zmíněné teploty jsou ještě nízké. Ve chvíli, kdy je teplota vzduchu kolem 40 stupňů, což je právě případ těchto dnů, může se horko v autě dostat až k 90 °C. A navíc velmi rychle, stačí jen pár minut, aby se interiér auta proměnil v rozpálenou pec.

Proto není možné v autě nechávat děti či živá zvířata. A to ani v případě, kdy si jen odskočíte do krámu pro pár rohlíků a dítko spí. Raději jej vzbuďte a vydržte pár minut rozmrzelosti. V případě, že je dítě či zvíře ponecháno v autě, dojde během krátké chvilky k přehřátí, kolapsům a i smrti. Bohužel i takové případy se u nás staly a bohužel i v případě dětí. Rodiče pak tvrdili, že byli pryč jen chvilku, ale i ta stačí.

A důrazně varujeme i před nákupy odloženými na pár minut v autě. Z té původně prémiové šunky se totiž rázem stane něco, co vás v tom lepším případě upoutá na několik hodin na toaletu. V tom horším vás dostane s otravou do nemocnice.

Velkým problémem pak jsou nádoby pod tlakem, ale i obyčejné zapalovače. Ty se totiž také přehřívají a výbuch může nastat už za několik málo minut. Výsledkem pak může být nejen zničený interiér, ale i rozsáhlý požár.

Chytrá technologie řidičům připomene, že nechat dítě na slunci v autě může skončit tragédií

Co, když najdu dítě či psa v autě

Hlavní a nejdůležitější radou je okamžité volání městské nebo státní policii. Ta vám nejen, že poradí, jak postupovat, ale také ihned vyjede na místo. Může nastat situace, kdy je dítě v tak špatném stavu, že by dojezd policistů či záchranářů nevydrželo. V takovém případě, a platí to i pro zvířata v autě, je možné po informování policistů rozbít okno.

Pokud už k tomuto dojde, vždy rozbíjejte okno, které je co nejdál od dítěte či zvířete. Jinak jej můžete poranit střepy. Jde ale o opravdu krajní řešení, které bez konzultace s policisty nedoporučujeme.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru