Letní měsíce znamenají nejen dovolené, výlety a více pohybu venku, ale také vyšší riziko na silnicích. A to nejen pro řidiče. Výrazně také přibývá chodců, kteří se pohybují jak ve městech, tak mimo ně. Bohužel ale ne každý si připomene základní pravidla bezpečného přecházení přes silnici.
Mnoho chodců vstupuje do vozovky bez rozhlédnutí, často třeba i s nasazenými sluchátky a hudbou puštěnou naplno. Výsledkem je situace, kdy nejen ohrožují sebe, ale zbytečně komplikují i život řidičům. Přitom nejde o nic nového, zásady bezpečného pohybu po silnici se učíme už v mateřské škole, ale praxe ukazuje, že na ně pak často zapomínáme.
Mělnická policie eviduje od začátku letošního roku už 10 nehod, při kterých byl sražen chodec. V sedmi případech šlo o lehká zranění, dvakrát však došlo k těžkému úrazu. Jen v červnu se odehrály čtyři takové případy.
Právě proto se policisté z Územního odboru Mělník rozhodli v pátek 18. července zaměřit na chování chodců i řidičů. Kontroly se týkaly jak samotných přecházejících, tak i řidičů. Policie ověřovala mimo jiné dodržování pravidel silničního provozu, zákaz požívání alkoholu za volantem, technický stav vozidel i povinnou výbavu. Celkem při kontrolách padly téměř dvě desítky pokut.
Omezení nebo ohrožení chodců může řidiče vyjít hodně draho. I nezastavení před přechodem
Co by si měli chodci připomenout?
- Před vstupem do vozovky je vždy potřeba se rozhlédnout a ujistit se, že nehrozí střet s vozidlem
- Přecházet lze jen tehdy, pokud to nepovede k náhlému brzdění auta
- Nikdy nevstupovat těsně před blížící se vozidlo ani na přechodu
- Pokud přijíždí vozidlo s právem přednosti v jízdě (např. sanitka nebo policie), musí mu chodec dát vždy prostor projet
Je třeba si uvědomit, že auta nezastaví na místě. Například při rychlosti 50 km/h potřebuje řidič k tomu, aby na suché silnici zastavil, asi 28 metrů. Když je vozovka mokrá, brzdění trvá ještě déle. Každý krok do silnice by proto měl být promyšlený a ohleduplný.