nissan leaf

Chvíli to trvalo, ale nakonec se i do českých vozových parků dostává celkem slušné množství elektromobilů. Obzvlášť ve městech jich jezdí čím dál tím víc, a dokonce i policisté mohou využívat této moderní technologie. Není se tak čemu divit, že na zvýšený počet elektromobilů musela zareagovat i Praha, která se potýká se zoufalým nedostatkem nabíjecích stanic.

V současné době jich hlavní město nabízí 80, přičemž z nich je pouze 12 rychlodobíjecích. U všech se ale v posledních měsících tvoří dlouhé fronty, což na komfortu zrovna nepřidá. Proto se magistrát rozhodl, že nechá postavit dalších 59 nabíjecích stanic. Devět z nich bude postaveno na strategických bodech, jako jsou vybraná P+R parkoviště. Zbylých padesát bude rozmístěno po městě v okolí nákupních center, úřadů nebo nemocnic.

Nebude to ale zdarma… Město plánuje do výstavby investovat 27,7 milionu korun, přičemž následně stojany pronajme dodavatelům elektřiny. S největší pravděpodobností se mezi konečné dodavatele dostane ČEZ nebo PRE, však také mají s elektromobilitou dlouhé zkušenosti. PRE zákazníkům účtuje čtvrtletní sazbu 30 Kč za přístupový čip a za každou kilowatthodinu pak 2,50 Kč bez DPH. ČEZ účtuje měsíční paušál 450 Kč, každé dobíjení je zdarma. Podle magistrátu bychom se nových nabíjecích stanic měli dočkat už na jaře 2018, přičemž všech 59 stojanů by mělo plně fungovat nejpozději v druhé polovině roku 2019. 

Nejde ale jen o klasické dobíjecí stanice. Město vsadilo i na nejmodernější technologie a už letos na podzim bychom se měli dočkat inteligentní lampy veřejného osvětlení. Taková lampa osvítí své okolí, umí ale také vytvořit a šířit signál wifi a právě také dobíjet elektromobily. Kde konkrétně taková lampa bude stát a kolik jich bude prozradí zástupci města již brzy.

Dobíjecích stanic ale přibyde ještě více. V pražském Vestci se také staví Tesla Supercharger. Za jeho stavbou sice nestojí hlavní město Praha, ale soukromý investor, ale i díky tomu se uleví ostatním pražským rychlodobíjecím stanicím.