srnka

Pozor na srážky se zvěří! Proč je havarijní pojištění v zimě klíčové?

Autor: Radim Plachý - Zdroj: povinneruceni.biz - Foto: freepik - 5. 12. 2024


S příchodem zimního období a zkracujícími se dny narůstá riziko srážek se zvěří na silnicích. Zejména za šera nebo v noci se divoká zvěř stává mnohem hůře viditelnou a střetu zabráníte jen těžko. Výsledkem je často poškození vozidla a v mnoha případech také zranění. Mít sjednané havarijní pojištění je v těchto případech hodně důležité. Co dělat, když srazíte na silnici zvíře, kdy se vyplatí havarijní pojištění a kdy naopak ne?

Jak snížit riziko střetu se zvěří?

Nejlepší nehoda je ta, která se vůbec nestane. I když se nedá vždy některým situacím zabránit, můžete udělat všechno pro prevenci.

  • Zpomalte v rizikových úsecích: Zejména v lesních oblastech, kolem polí a luk a na silnicích označených značkami „Pozor zvěř“.
  • Buďte pozornější za soumraku a za úsvitu, kdy je zvěř nejvíc aktivní.
  • Používejte potkávací světla, když máte pocit, že vidíte nějaké zvíře. Dálková světla je zbytečně oslňují a mohou je zmást nebo poplašit.
  • Intenzivně brzděte a nekličkujte: Když vidíte, že se žene na silnici zvíře, určitě se nesnažte kličkovat a dělat nějaké úhybné manévry. To vede často k mnoha horším důsledkům, například nárazu do stromu. Navíc, když už nejde střetu zabránit, je pro vás lepší a bezpečnější čelní náraz než náraz z boku.

Co dělat, když už ke srážce dojde?

Když už dojde ke střetu, hlavně nepanikařte a nezůstávejte sedět v autě ani vy a ani další členové posádky. Zapněte výstražná světla, vypněte motor, oblékněte reflexní vestu a dojděte umístit výstražný trojúhelník. Nehrozí vám žádný postih jako je pokuta nebo trestné body, tato situace se bere jako nezaviněná nehoda, proto se nebojte volat policii. To je ostatně vaše povinnost. Policie vám vystaví protokol, který budete potřebovat pro pojišťovnu. Se sraženou zvěří nijak nemanipulujte, policie k ní musí zavolat zástupce z mysliveckého spolku, který se o to postará. Věnujte pozornost dobré dokumentaci celé nehody a škod na autě pro pojišťovnu, pokud budete uplatňovat škodu z havarijního pojištění nebo připojištění střetu se zvěří k povinnému ručení.

Srazíte-li zvíře, nevozte si ho domů. Je to pytláctví a můžete dostat až dva roky

Havarijní pojištění nebo připojištění k povinnému ručení?

Za škodu, kterou by vám na vozidle způsobilo hospodářské zvíře nebo nějaký domácí mazlíček, jsou odpovědní jejich majitelé a ti by vám také museli uhradit případnou škodu. Ovšem u srážky se zvěří už to neplatí a když nebudete mít vhodné pojištění, zaplatíte celou škodu ze svého. Nepomůže vám ani běžné povinné ručení. Tady řidiči často volí komplexní ochranu v podobě havarijního pojištění. Zejména u novějších vozidel se opravdu vyplatí. Chrání vás při škodách způsobených přírodními katastrofami, vandalismem, krádeží nebo právě při střetu se zvěří. Prozkoumejte jednotlivé nabídky a ceny havarijního pojištění a zjistěte, zda se nevyplatí i vám. Nestojí zase tolik peněz a pro drahé a nové vozy by mělo být jasnou volbou, protože případné škody se u nich mohou vyšplhat i k milionu.

Další možností je připojištění střetu se zvěří k vašemu stávajícímu povinnému ručení. To se vyplatí ve chvíli, kdy je pro vás havarijní pojištění příliš drahé nebo máte starší vozidlo. Toto připojištění nabízí v podstatě všechny pojišťovny a můžete si ho sjednat s různými pojistnými limity. Určitě ale nedoporučujeme šetřit za každou cenu, protože i na autě, které má už nějaký ten rok, může vzniknout vysoká škoda. Průměrná výše se uvádí asi 40 až 50 tisíc korun a na luxusnějším vozidle snadno přesáhne půl milionu korun. Cena přitom není tak vysoká. Pojišťovny ji stanoví na základě bonusů, bydliště, stáří auta apod. Obecně vyjde v průměru na 300 až 900 korun ročně.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru