Nepřizpůsobení rychlosti patří dlouhodobě mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod. Za prvních šest měsíců tohoto roku má na svědomí 78 zmařených lidských životů a 195 těžce zraněných. Probíhající kampaň, za kterou stojí Česká asociace pojišťoven, BESIP a Policie ČR, upozorňuje na rizika spojená s nepřiměřenou rychlostí. Právě překračování povolené rychlosti budou tisícovky policistů monitorovat ve dnech 9. a 13. srpna po celé ČR.

Strach ze ztráty řidičáku řidiče donutí zpomalit

Z průzkumu, který pro Českou asociaci pojišťoven zpracovala před startem kampaně agentura BEHAVIO, vyplývá, že řidiče od rychlé jízdy nejvíce odradí ztráta řidičského průkazu a vysoké pokuty. Právě strach o řidičské oprávnění byl na prvním místě a téměř 80 % řidičů uvedlo, že je pro ně důvodem zpomalit. Obava z pokuty přiměje 60 % řidičů, aby sundali nohu z plynu.

Přečtěte si také:  Komentář: Cyklopruhy a parkoviště na Plzeňské v Praze vydržely jen chvíli. Kvůli nemocnici musí pryč

Dopravní policie už na začátku prázdnin zvýšila dohled nad bezpečností a plynulostí provozu. „V současné chvíli na jednotlivých krajských ředitelstvích probíhají dopravně-bezpečnostní akce, které budou sledovat zejména překračování povolené rychlosti,“ řekla kpt. Hana Rubášová. „Řidiče budeme také upozorňovat na rizika vážných dopravních nehod souvisejících s nepřiměřenou rychlostí prostřednictvím informačních letáků kampaně Zpomal, dokud není skutečně pozdě,“ doplnila. Od začátku roku bylo projednáno více než 65 tisíc dopravních přestupků souvisejících s překračováním rychlostních limitů.

Řidiči nesmyslně dohání čas za volantem. Nová kampaň jim má názorně ukázat, proč je to špatný nápad

Ačkoliv rychlost zůstává nejtragičtější příčinou nehod, řidiči její vliv na smrtelné nehody podceňují. Přestože je počet nehod v letošním roce na historickém minimu, podíl usmrcených z důvodu nepřiměřené rychlosti je stejný, jde téměř o 40 % z celkového počtu obětí.

Spěch se neplácí

„Všichni v autě spěcháme, ale málokdo si uvědomuje, jak fatálně může rychlá jízda dopadnout,“ řekl výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek. „Pokud dojde k nehodě, vysoká rychlost způsobuje vážnější následky a častěji těžká zranění. Přitom závod s časem se vyhrát nedá a těch pár ušetřených minut za zmařené lidské životy nestojí,“ dodal. V průzkumu 90 % řidičů uvedlo, že je pro ně při řízení nejdůležitější neohrozit ostatní a sebe. Stejné procento respondentů však udává, že pravidelně překračuje rychlost v obci i mimo ni. Mezi nimi i ti, kteří se považují za ohleduplné řidiče.

2 komentáře

 1. „BESIP a Policie ČR, upozorňuje na rizika spojená s nepřiměřenou rychlostí. Právě překračování povolené rychlosti budou tisícovky policistů monitorovat. “
  A to je právě ono. Nepřiměřenou rychlost, která je příčinou spousty DN radar neměří. Zato měří překročení max. povolené rychlosti. Překročení max. povolené rychlosti o více jak 5 a méně než 20km/h je nejčastěji pokutovaným přestupkem (cca ¼ všech pokut) a to i přes to, že se na celkové nehodovosti podílí pouze nějakými 2,5%. Ať mě někdo přesvědčí o tom, že měření rychlosti neslouží jen k vybírání peněz a buzeraci normálních řidičů.
  Demagogie spojená s rychlostí ze strany státu, novinářů a různých organizací typu BESIP je nebezpečná, protože spousta ovcí za volantem čumí jenom na tacho, aby nedejbože nepřekročilo. Proč? Protože to je prý BEZPEČNÉ. Ach jo.
  🙂 Šťastnou cestu.

 2. „Policie ČR, upozorňuje na rizika spojená s nepřiměřenou rychlostí. Právě překračování povolené rychlosti budou tisícovky policistů monitorovat ve dnech 9. a 13. srpna po celé ČR.“
  Tak bych rád věděl kde je ta logika měření překračování povolené rychlosti, když se odvolávají na nehody způsobené nepřiměřenou rychlostí?
  To jsou přece dvě rozdílné věci. Nebo se snad pletu???

Přidat komentář