Každý rok se bohužel opakuje nebezpečná situace, kdy z návěsů kamionů za jízdy padá sníh a led. Každý rok policisté před tímto varují a apelují na řidiče kamionů, aby si své soupravy očistili ještě před tím, než vyjedou na silnice. Bohužel ale řidiči nákladních aut neustále tvrdí, že to není možné. A to i přesto, že jim to nařizuje, ostatně stejně jako nám všem, zákon.

Řidiči kamionů ovšem na nějaká nařízení moc nedbají. Ohání se tím, že se na návěs nemají, jak dostat, a navíc je to pro ně nebezpečné. Je pravdou, že případná očista návěsu už se rovná práci ve výškách, na kterou by měl být každý šofér proškolen. Ovšem to neřeší ani řidiči, ani dopravní společnosti, pro které šoféři jezdí. Podle popisu policie řidiči před jízdou buď musí využít ramp určených pro takovou práci, ovšem těch je zoufalý nedostatek, nebo se nechat proškolit na výškové práce a pak by to neměl být problém.

Obáváme se ale, že i kdyby byl ramp dostatek, a i kdyby byli všichni řidiči proškoleni, nic se nezmění. Pohodlí bohužel v tomto případě vyhrává a svým způsobem asi chápeme, že v zimě se na návěs nikomu lézt nechce. Ale upřímně, nám se také nechce ometat a škrábat auto, nicméně pokud to neuděláme, riskujeme přinejmenším pokutu. Proč tedy policie nekontroluje i kamiony? Ostatně diskuze pod příspěvkem na facebooku Policie ČR hovoří za vše a je nám z ní docela smutno.

Takto dopadly dva osobní automobily na Chrudimsku poté, co na ně spadly kusy ledu, které se uvolnily z návěsu kamionu….

Zveřejnil(a) Policie České republiky dne Pátek 4. ledna 2019

Pro dokreslení situace přidáváme tiskovou zprávu, kterou policie k tomuto konkrétnímu případu vydala. Podle nás měli řidiči osobních aut velké štěstí. Pokud by se lekli více a nechtěně tak strhli řízení, mohlo to dopadnout mnohem hůř než jen rozbitým oknem.

Policie ČR:

Policisté z chrudimské “nehodové služby” řešili oznámenou událost, při které měly z nákladního automobilu odlétnout kusy ledu, které dopadly na vozidla projíždějící v jeho blízkosti. Na místě zastavili 3 řidiči s poškozenými automobily. Kamion pokračoval směr Chrudim.

Led z kamionu odlétl u odbočky na obec Nabočany na silnici I/17. Doprava nebyla omezena, silnice je průjezdná. Řidiči naštěstí byli pohotoví a všimli si nápisů na kamionu. Tuto soupravu našli kolegové z Chrudimského obvodního oddělení v Chrudimi, řidič nezapíral, že tudy opravdu projížděl. Samozřejmě neměl ani tušení, co se provozem jeho soupravy stalo. Nyní probíhá fotodokumentace poškození a sepisování protokolů.

Řidič nesmí řídit vůz, na kterém je nečistota, námraza, sníh, i led, jenž by se mohl uvolnit a ohrozit bezpečnost na pozemních komunikacích. Každý řidič má povinnost před jízdou vozidlo očistit, jelikož ne každý řidič kamionu tuto podmínku dodrží, doporučujeme kvůli možnému ledu na návěsu nechat si od takové soupravy dostatečnou vzdálenost.