nehoda-se-zveri-4

Pozor i na drobné dopravní nehody. Policie vám po nich může na místě zabavit techničák

Autor: Radim Plachý - Zdroj: BESIP - Ilustrační foto: Policie ČR - 4. 9. 2024


Stačí i malá nehoda, aby vám praskl světlomet. Nebo okno. A i takové na první pohled maličkosti mohou znamenat, že z místa nehody neodjedete, ale budete si muset zavolat odtahovku. Důvod je prostý. Policie vám i za taková poškození může na místě zabavit technický průkaz.

Možná se to zdá přehnané, ale výše zmíněné důvody jsou reálné. Problém je v tom, jestli ej auto po nehodě (ale i bez ni) technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. To, jestli auto je nebo není technicky nezpůsobilé určuje zákon. Přesněji paragraf 37 zákona č. 56/2001 Sb., kde se mimo jiné píše, že vozidlo je nezpůsobilé, pokud: „pro závady v technickém stavu bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích, poškozuje životní prostředí nad míru stanovenou prováděcím právním předpisem“.

Je to dost obecný popis, přesto BESIP zná jeho přesnější vysvětlení. O technický průkaz po nehodě, ale i při běžné silniční kontrole tedy přijdete ve chvíli, kdy máte prasklé okno tak, že je ve stírané ploše poškození o velikosti větší než 20 mm. K tomu počítejte s tím, že o techničák přijdete například i ve chvíli, kdy nesvítí potkávací nebo brzdové anebo zadní obrysové světlo alespoň na straně přivrácené do středu vozovky, nebo například nejde přepnout dálková světla na potkávací. A to vše může být důsledek i poměrně malého městského ťukance, takže pozor na to.

Pět rad, jak postupovat při řešení škody na autě, abyste neměli problémy s pojišťovnou

Policistům se ale nebudou líbit ani závady na karoserii. „Závadou na karoserii vozidla nebo na jeho podvozku je vždy poškození nebo deformace karoserie nebo podvozku, včetně řízení a brzd, které může bezprostředně ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,“ vysvětlil BESIP. A jak už asi tušíte, k takovým závadám stačí i poměrně malá nehoda.

Pozor také na závady na výfukovém potrubí, tedy netěsnost nebo neúplnost výfukového potrubí nebo zjevný zásah do tohoto potrubí mající vliv na vnější hluk vozidla. A velký pozor je také potřeba dát na to, aby z auta po nehodě neunikaly provozní kapaliny, především palivo, olej a podobně. I v takovém případě mohou policisté na místě technický průkaz od auta zabavit.

A o potom?

Počítejte s tím, že s autem, jehož technický průkaz byl policií zabaven, nemůžete odjet. A ne, nepomůže to, že technický průkaz nemáte u sebe. Vozit jej už nikdo z nás nemusí, ale policisté doklad na místě v systému označí jako zabavený. Je to stejné jako v případě zabavení řidičského průkazu, který ale nemusíte mít u sebe. Z místa, kde vám byl zabaven, už také neodjedete.

Abyste doklad dostali zpátky, je potřeba dát auto do pořádku a absolvovat technickou prohlídku. Pokud vozidlo projde, dostanete techničák zpět. Ale platí, že dokud není vrácen, nesmíte s autem jezdit. I když už prošlo technickou. A připomínáme, že jízda bez platného techničáku je přestupek. Není sice bodovaný, ale hrozí za něj pokuta až 10 tisíc korun a až roční zákaz řízení.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru